Cep Telefonunu Şarj Eden Kahve Bardağı!

0

ann-makosinski

Ann Makosinski’nin ilk gerçek oyuncağı bir kutu transistördü. Küçüklüğünden beri farklı cihazları kurcalayıp tutkal tabancası ve standart ev eşyalarıyla yeni projeler ortaya çıkarmakta. Birkaç yıl sonra hobisini dünyadaki gerçek bir problemi çözmek için kullandı.

Filipinler’deki bir arkadaşı okulunda başarısız olmaktaydı; Geceleri elektrik olmadan ev ödevlerini yapamıyordu. Makosinski el ısısı ile çalışan bir fener tasarladı. Fenerde bir taraf ötekinden daha sıcak olduğu zaman elektrik üreten ve bu sayede el ile hava arasındaki ısı farkından enerji çekebilen Peltier madde kullanılmakta. Makosinski bu icadı ile 2013 Google Bilim Fuarı’na katılıp kendi yaş kategorisinde birinci sıraya yerleşti.

O zamandan beri 2014 Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı gibi çeşitli yarışmalardan ödülleri koparmayı başardı ve Sunuculuğunu Jimmy Fallon’ın yaptığı The Tonight Show’a iki kez konuk oldu. Makosinski şu an Vancouver şehrinde, University of British Columbia’da eğitimine devam etmekte fakat kitaplara gömülmek onu yeni icatlar üretmekten alıkoyamadı. En son tasarımı olan “eDrink”te onlardan biri: kahve bardağının ısısından yararlanarak telefonunuzu 30 dakika boyunca şarj edebiliyor.


İhsan Ayberk Kadınkız

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz