Bu Cerrah İnsanlarda İlk Kafa Naklini Yaptığını İddia Ediyor

1

İnanılmaz.

İtalyan sinir cerrahı Sergio Canavero, Cuma günü iki kadavra arasında dünyanın ilk insan kafası naklini tamamladığını iddia etti; ancak bunu destekleyen hiçbir kanıt sunmadı.

Canavero, Avusturya’nın Viyana şehrindeki bir basın toplantısında bir kadavranın kafasını çıkarıp, omurgayı, sinirleri ve kan damarlarını kaynaştırarak diğer bir kadavranın vücuduna eklediğini duyurdu. Ardından, bunun “işe yaradığını” görmek amacıyla ameliyat ettiği kadavranın sinirlerini uyardığını söyledi.

Canavero, Facebook’a gönderdiği bir konferans videosunda “İnsan kadavraları üzerinde yapılan ilk kafa nakli tamamlandı” dedi.

İşlemin 18 saat sürdüğünü ve sıradaki adımın, yakın zaman sonra bu işlemi boynundan aşağısı felç olan canlı bir insan üzerinde yapmak olduğunu iddia etti.

Canavero, söz konusu işlem hakkında kadavraların organlarının çıkarılıp çıkarılmadığı veya onları desteklemek için bir tür destekleyici alet kullanıp kullanılmadığı gibi detaylar vermedi.

Bunun yerine muhabirlere, detayları içeren bilimsel bir tezin “önümüzdeki birkaç gün içinde” yayınlanacağını söyledi.

Canavero, geçmişte bu tip işlemler hakkındaki planlarını tartışırken, işlemden kafa nakli veya “tam vücut nakli” olarak bahsetmişti. Fakat son çalışmasını farklı şekilde tanımladı.

Canavero Cuma günü “Temel hedefim kafa nakli yapmak değildi. Temel hedefim, bir beyin nakli yapmaktı” dedi.

Kendisinin Temmuz ayında Business Insider’a açıkladığı üzere, ismi ne olursa olsun sonunda tamamlamak istediği işlemde, omuru zedelenmiş birisinin omuriliğinin zedelenmiş kısımlarını çıkarmak gerekecek.

Donörün omuriliğinin kesilip, yaralanmış insandaki eksik bölümün yerine kusursuz şekilde konulması gerekiyor. Ardından, bu iki yarım parça birbiriyle kaynaştırılacak.

Canavero, omurilikleri polietilen glukol (PEG) kullanarak bağlamak istiyor. Bu yaygın laboratuvar aracı, hücrelerin kaynaşmasını desteklemek için kullanılıyor. Canavero ona basit şekilde “yapıştırıcı” diyor.

Kendisi o zamanlar iki insan ile yapılan bu nakil işlemini yakında tamamlayacağını söylemişti. Bunlardan birisi ismi açıklamayan Çin uyruklu biri, diğeri ise beyin ölümü gerçekleşen bir organ bağışçısı.

Canavero birinci kişinin kafasının, ikinci kişinin vücuduna takılacağını iddia etti.

O zamanlar Business Insider’a konuşarak “Ekim ayında Çin’de yapılan her şeyi öğreneceksiniz” demişti.

Cuma günü, kadavralar arasındaki işlemin başarılı olduğunu ve şimdi kendisi ile takımının, bu işlemi boynundan aşağısı felç olmuş birinin üstünde gerçekleştirmeden önce, beyin ölümü gerçekleşen iki organ bağışçısı üzerinde deneyeceğini söyledi.

“Omurilik zedelenmesi için bir tedavimiz var” demişti Canavero.

Ancak, gerçek hedefinin omurilik zedelenmesini tedavi etmek yerine ömrü uzatmak olduğunu ekledi.

“Ömrü uzatmakla ilgileniyorum. Yaşam süresini uzatmak ve yaşam ile ölüm arasındaki duvarı yıkmak.”

Tıpkı kurgusal doktor Frankeştayn’ın cansız bir maddeye nasıl hayat vereceğini keşfetmesi gibi, Canavero da ölümü kandırmayı hedefliyor.

Ameliyat, sağlıklı insanların daha uzun yaşamak amacıyla tam vücut nakillerini tercih edebilecekleri, hatta sonunda kopyalanmış vücutlara kafalarını koyabilecekleri bir gelecek tasvir ediyor.

“Bunlar bir gün kopyalanmış vücutlar olacak. Ancak henüz değil” diyor.

Canavero ayrıca, bu işlemin “ölümden dönme deneyimi (aslında tam ölüm deneyimi) oluşturmasını ve bundan sonra ne olduğunu görmeyi” umduğunu söylüyor.

Bunun yapmak için, “Frankeştayn”dan aldığı bir taktik olan elektriği kullanmayı umuyor.

“Elektrik, yeniden büyümeyi hızlandıran güce sahip! Omurilik kaynaşması için elimizdeki çözüm bu” diyor Canavero.

Cerrah, elektriğin ameliyatta oynayacağı rol hakkında başka ayrıntı vermedi.

Kısa süreli elektrik darbeleri, laboratuvar şartlarında liflerin kaynaşmasını desteklemek amacıyla sıklıkla kullanılıyor. Ancak Oxford Üniversitesi’nde danışman sinir cerrahı olan James FitzGerald, Temmuz ayında Business Insider’a konuşarak aynı işlemin kafa nakline uygulanabileceği fikrini “çok uçuk” bulduğunu söylemişti.

Tam vücut naklinin başarılı olabileceğine dair mevcut kanıtlar, pek çok uzmanın tatminkâr olmaktan çok uzak olduklarını söylediği bir avuç hayvan deneyine dayanıyor.

Canavero, bu deneylerin ilkinde bir köpeğin omuriliğini ayırdığını ve sonra yeniden bağladığını iddia etmişti. Bir yıldan kısa bir süre sonra, bir grup iki başlı kemirgeni nasıl oluşturduğunu ayrıntılı şekilde anlatan bir tez yayınlamıştı. 2017 yılının Haziran ayında, bir grup farenin omuriliklerini ayırdığını ve ardından polietilen glukol kullanarak yeniden birleştirdiğini söylemişti.

Canavero kendisinin ve takımının, genelde omurilik araştırmalarının kutsal kasesi olarak görülen kaynaşma işlemini çözdüğünü düşünüyor ve buna kanıt olarak da söz konusu deneyleri gösteriyor.

Temmuz ayında “Bunu farelerde ve sıçanlarda doğrulayan çok fazla veriye sahibiz ve yakında bunun köpeklerde de olduğunu göreceksiniz” demişti.

Ancak pek çok uzman, Canavero’nun iddialarında birden çok tehlike işareti olduğunu vurguladı.

“Omuriliklerin birleştirildiğini söyleyen raporların güvenilir olduğunu düşünmüyorum” diyor FitzGerald.

Cambridge Üniversitesi’nde sinir cerrahı olan John Pickard, Canavero’nun kemirgenler üzerinde elde ettiği sonuçları yayınlamak için seçtiği bültenin de şüpheli bir itibarının olduğunu söylüyor.

“Bilimsel çalışma yaptığını düşünmüyorum” diyor Pickard.

 

 

 

 

Business Insider

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz