Charles Darwin Yaşasaydı Bu Tweet’leri Atardı

0
432

İşte Darwin’den en hüzünlü, en rezil, en eğlenceli alıntılar.

12 Şubat 1809 tarihinde doğan Charles Darwin, iki yüzyıldan uzun süredir tanınıyor; haklı olarak. Kendisi, Galapagos Adaları gibi uzak bir yerde yaşamı ve zamanı belgeleyen, maceraperest bir kişilikti. Hem düzenli bir bahçıvan, hem de seçkin bir doğabilimci ve çağdaş evrim kuramının öncüsüydü. Fakat belki de en büyük yeteneği, tek cümleyle insanları haşlamasında yatıyordu. Üretken bir günlükçü olan ve cömertçe mektup gönderen Darwin, yazdıktan sonra yakılacak bir kitabı doldurmaya yetecek kadar şaşırtıcı şeyler yazmıştı. İşte, kendisinin 210’uncu doğumgünü şerefine; en iyi cümlelerinden bazıları. Yanınızda bir miktar soğuk su bulundurun.

Önde gelen fotoğrafçı Julia Margaret Cameron’un, Charles Darwin fotoğrafı. Wikimedia

Ad hominem saldırıları

 • “Geçenlerde Şekspir okumaya karar verdim ve kendisini çok sıkıcı buldum ki, midem bulandı.”
 • “Linnaeus ve Cuvier benim ilahlarım gibiydi… fakat kendileri sadece, yaşlı Aristo’nun öğrencileriydi.”
 • “Babunları anlayan biri, metafizik konusunda Locke’dan daha fazla şey yapar.”

Bilimsel haşlamalar

Kendi türünün kusurları

 • “Amerikalı bir maymun, konyak içip sarhoş olduktan sonra bir daha asla ona dokunmaz. Bu yüzden, çoğu insandan daha akıllıdır.”
 • “Canavarların içimizde olduğunu fark ettiğimiz zaman, onları yatağımızın altında aramaktan vazgeçtik.”
 • “Kendi açımdan; düşmanlarına azap vermekten keyif alan, başkalarına kanlı kurbanlar sunan, vicdan azabı duymadan çocukları öldüren, karılarına köle gibi davranan, hiç nezaket bilmeyen ve en iğrenç hurafelerin yakasını bırakmadığı barbar bir canlı türünün soyundan gelmektense; bakıcısının hayatını kurtarmak için, ödü kopmuş düşmanına meydan okuyan o cesur küçük maymunun soyundan veyahut o dağlardan gelen, genç arkadaşını afallamış bir köpek sürüsünden başarıyla kaçıran yaşlı babunun soyundan gelmeyi tercih ederdim.”
 • “Ben en derin bir şekilde, [Tanrısal bir yaratıcı] konusunun tamamının, insan aklı için fazla derin olduğunu düşünüyorum. Bir köpek de Newton’un aklına dair tahminler yürütebilir. Bırakalım da her insan neyi istiyorsa ona inansın.”

Kendi kendini rezil ettiği unutulmaz zamanlar

 • “Çok salakça bir pot kırdım… Kendisini kastetmemem lazımdı elbette. Bunun yerine üzülmeyi tercih ederdim. Fakat ne yazık ki, bir bilim insanının hiçbir dileği, hiçbir şefkati bulunmamalı; salt taştan bir kalbi olmalı.”
 • “Lâkin bugün çok keyifsizim & çok aptalım & herkesten & her şeyden nefret ediyorum. Sadece gaf yapmak için yaşıyorum sanki.”
 • “Çoğu kez içime soğuk bir ürperti gelir ve kendime, hayatımı bir hayale mi adadığımı sorarım.”
 • “Böceklerden konuşacak kimseyi bulamadığım için, ölüyorum için için.”

Darwin’den daha fazla alıntı için, kendisine ait 9.000’den fazla mektubun ve yazının veya pek çok kitabından herhangi birinin listelendiği Darwin Mektuplaşma Projesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here