Çin, Dünyanın En Hızlı Amfibi Savaş Aracını Yapıyor

0

Sudayken hızı, saatte 50 km.

BAE Iveco SuperAV
SUPERAV
Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri tarafından kullanılan amfibi zırhlı savaş aracı Iveco/BAE SuperAV’nin amfibi hızı, saatte yaklaşık 10 km’dir.

Dünyadaki paletli veya tekerlekli amfibi zırhlı araçların çoğu, suda çok yavaş ilerlemektedir. Çin’in yeni amfibi zırhlı aracı ise tüm rakiplerini epey geride bırakacak gibi görünüyor.

Kuzey Çin Araç Araştırma Enstitüsü Amfibi Aracı
HIZ TEKNESİ GİBİ
AFV amfibi aracı, yüksek güçlü su jetini ve hidrodinamik gövdesini kullanarak su içinde 50 km/s hıza ulaşabilir. Zırh ve silahları da eklendiğinde, muhtemelen saatte en az 20 ila 30 arası km amfibi hızlara ulaşacaktır.

Kuzey Çin Araç Araştırma Enstitüsü, sakin sularda seyrederken saatte 50 km hıza ulaşabilen 4×4 zırhlı bir savaş aracı (AFV) yaptı. Bu hız, AFV’yi dünyadaki en hızlı amfibi askeri araç yapmaya yeter (iptal edilen Seferi Savaş Aracı sudayken saatte 47 km yol alabiliyordu).

Kuzey Çin Araç Araştırma Enstitüsü Amfibi Aracı
SUYA DALMA
AFV, tekerlerini gövdesinin içine doğru toplayabiliyor. (Fotoğraf, hidropnömatik süspansiyon ve teker toplama mekanizmalarının ayrıntılarını gizlemek için mozaiklenmiş).

AFV, su direncini en aza indirgemek için V şeklinde bir gövdeye sahip (ayrıca V şeklindeki gövdesi, el yapımı patlayıcılara (EYP) karşı da iyi koruma sağlamaktadır). Rekor sayılacak yüksek hızlara ulaşabilmesini su jetlerine olduğu kadar gövde direncini azaltmak için toplanabilen teker sistemine de borçlu.

Çin ZTD-05 Tankı
ZTD-05 TANKI
Çin’in güdümlü füzelere ve 105 mm’lik topa sahip ZTD-05 amfibi tankı, dünyanın en hızlı amfibi aracı olup suda 20 knot üzerinde bir hızla ilerleyebiliyor. Gelecekte, keşif görevleri için bu tanklara hem suda hem de karada amfibi AFV’ler eşlik edebilir.

AFV, sadece bir test aracı olmasına rağmen oldukça etkileyici. Onu hızlı yapan şeylerden biri de zırhsız ve silahsız haliyle 5.5 ton gibi bir ağırlığa sahip olması. Ancak, üzerine monte edilecek zırh ve otomatik top sistemiyle bile saatte 30 km’lik hıza ulaşarak hızları 10 km/s olan rakipleri (ve Amerikan Deniz Piyadeleri’nin de tercihi olan) Terrex2 ve BAE SuperAV’yi geride bırakıyor.

Çin amfibi aracı AFV, hizmete girdiğinde, 721 sınıfı Çin hoverkraftlarından veya 071 sınıfı havuzlu çıkarma gemilerinden bırakılacak ve kıyıya doğru hızlıca intikal edecektir.

Jeffrey Lin ve P.W. Singer

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz