Çin Havadaki Kirliliği Azaltmak İçin Sis Toplarına Yöneldi

0

Umutsuz zamanlar.

Çin’in, büyük oranda CO2 salımlarından kaynaklanan ciddi bir hava kirliliği sorunu olduğunu biliyoruz. Hükümet, önümüzdeki yıllarda sorunu ele alma sözü verdi, ancak bazı yerel kurullar, şimdiden dumanlı sisi gidermede oldukça alışılmadık bir yöntem kullanmaya başladılar: devasa sis topları.

Toplar, fabrikalarda ve şantiyelerde tozları rüzgarla uzaklaştıran makinelere dayanıyor. Çin merkezli şirket Hunan Jiujiu Madencilik Güvenliği Teçhizatları tarafından üretilen bu cihazlar, aslında madenciler için akciğer ve solunum sorunları tehlikesini azaltmak için tasarlanmıştı ancak 2013’te daha geniş kullanım için makineler üzerinde değişiklik yapmaya başladılar ve o zamandan yerel hükümet şubelerine bunları kirlilik çözümleri şeklinde pazarlıyorlardı.

Toplar, sıvıyı sprey haline getirerek ve sonra havaya sıkarak çalışıyor. Sıvı parçacıkları, zararlı toz zerreleriyle temas ettiği zaman su damlacıkları oluşturuyor ve sonra yağmur gibi yere düşüyorlar. Şirkete göre cihaz 10 mikron kadar küçük boyutta parçacıklar üretebiliyor; havadaki ince kirliliğin hepsini yakalamak için yeterli olmasa da, bir farklılık oluşturabilir.

Bir tane almak mı istiyorsunuz? Quartz’dan May Shi’ye göre, bir kamyonun arkasında durabilen ve siz etrafta gezinirken çalışan bir top, size 600.000 yuana mal olur (kabaca 92.700 USD). Sabit olanı tercih ederseniz fiyat sadece 80.000 dolara düşüyor (12.400 USD).

Yerel yetkililer en fazla ilgilenenler. Guigang şehrindeki yetkililer, havadaki dumanlı sisi ve tozu denetim altında tutmak için beş tane sipariş verdi. Dİğer şehirler ve İç Moğolistan’daki yetkililer de sis topları ısmarladı.

Hunan Madencilik Güvenliği Teçhizatları’ndaki yöneticiler, kirlilik seviyeleri yükseldikçe satışların sıçradığını söylüyorlar fakat tam rakamları onaylamıyorlar. Memnun kalan müşterilerden gelen raporlara dayalı olarak, toplar şehirde trafiği etkilemeden gezebiliyor ve yerde büyük miktarlarda su bırakmıyorlar.

Toplar, 100 metre genişliğinde ve 60 metre yüksekliğinde bir alan boyunca sprey püskürtebiliyor ve sahip oldukları ilave hareketlilik, bir şehrin en baş belası noktalarına taşınabilecekleri anlamına geliyor. Ancak Gizmodo’nun bildirdiği üzere bazı uzmanlar bunların uzun vadeli geçerliliklerini sorguluyorlar.

Çinli yetkililer yükselen kirlilik seviyelerini tersine çevirmek isterken, en azından bunlar kısa süreli bir soluklanma sağlıyorlar.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz