Çin, Tianwen-1 Mars Keşif Aracını Fırlattı

0
952
CCTV

Çin’in ilk yüzde yüz yerli Mars uzay görevi, Kızıl Gezegen yolunda ilerliyor.

Tianwen-1 uzay görevi, Hainan Adası’nın Vençang Uydu Fırlatma Merkezi’nden bu sabah TSİ 07:41’de (0441 GMT) ve bir Long March 5 roketinin tepesinde fırlatıldı.

Tianwen-1, bir yörünge kâşifi ile bir konucu/gezici ikilisinden oluşuyor. Böyle bir araç bileşimi, daha önce Kızıl Gezegen’e hiç fırlatılmamıştı. Tianwen-1, Çin’in ilk tam teşekküllü Mars görevi. Ülke Mars’a, 2011’in Kasım ayında Yinghuo-1 adlı bir yörünge keşif aracı göndermiş fakat uzay aracı, Rusya’nın Phobos-Grunt aracının sırtında gitmişti. Ayrıca fırlatma başarısız olmuş ve araştırma araçları Dünya’nın yörüngesinde hapsolmuştu.

Görevin ana hedeflerini özetleyen takım üyeleri, Nature Astronomy bülteninde yayınlanan makalede şöyle yazıyor: “Tianwen-1 yörüngeye girecek, yüzeye konacak ve bir yüzey aracı konuşlandıracak. Üstelik bunların hepsi de ilk denemede yapılacak. Ayrıca, gözlemleri bir yörünge aracıyla koordine edecek. Daha önce gezegenlere gönderilen hiçbir görev bu şekilde yürütülmemişti. Eğer başarılı olunursa, teknik anlamda önemli bir dönüm noktasına ulaşılmış olacak.”

Mike Wall/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here