Çin’in Uzay İstasyonu Planları

0

tiangong_3_adrian_mann

Tiangong 3 Uzay İstasyonu

Tiangong 3 Uzay İstasyonu, 2022’ye gelmeden tamamlanmış olacak, tam da Uluslararası Uzay İstasyonu emekliliğe ayrıldığı zaman. Tiangong’un 20 tonu aşkın 3 modülü, LM-5 ağır uzay roketi ile uzaya fırlatılacak.

China Manned Space Agency tarafından, Çin’in planladığı uzay istasyonu Tiangong’un Powerpoint slaytları yayımlandı. 2022’ye görevlendirilen Tiangong 3,Shenzhou insanlı uzay araçları ve otomatik Tianzhou yardımcı araçları ile düzenli olarak ziyaret edilecek.

tianhe_blog_sina

Tianhe 1

Tianhe 1, uzay istasyonun çekirdek modülünü oluşturacak. Robotik bir kol (sarı renkte, altta), uzay aracının kenetlenmesi için bir liman (bakır renkli bölüme yerleştirilmiş) ve bilimsel deneylerin bulunduğu bir depo bölümüne (beyaz renkte) sahip.

tianhe_robot_arm

Robotların Uzun Erişimi

Robotik kolun bu modeli, Tianhe 1’dekine benzer yakalama yeteneği olan bir kol. Tiangong 3’e eklenecek diğer modüllerin kurumasında kullanılacak. Aynı zamanda tamir işlerinde ve manevra yapmada da görevli.

40 gün boyunca 3 kişilik bir astronot ekibini ağırlayabilen 22 tonluk çekirdek modülü Tianhe 1, 2018te fırlatılacak. Gelecek 4 yıl boyunca da yörüngede dolaşması için yerleştirilecek bilim modülleri de ona eşlik edecek. Tianhe 1, beş tane erişim/kenetlenme limanına ve bir de robotik kola sahip olacak. Aynı zamanda bilimsel deneyler için gerekli malzemeleri bulunduran bir laboratuar da Tianhe 1’e entegre edilmiş. Tiangong 3, Tianhe modülü sayesinde, yeni eklemelerle büyüyüp geliştirilebilir.

wentian_sina_cn

Wengtian

Wengtian uzay laboratuarı deneyleri depolamak için yeteri kadar yere sahip. Aynı zamanda Tianhe 1’in koluna destek çıkacak ve astronotlara geminin dışındaki görevlerde yardımcı olacak robotik bir kolu (gri renkte ortadaki bölüm) da var.

İki bilim modülü de Tianhe 1 boyutlarında ve her biri 20 tonluk bir kütleye sahip olacak. İlk bilim modülü Wengtian, bilimsel deney ve görevler için ayrıca bir sete sahip. Wengtian’ın aynı zamanda astronotların uzay boşluğunda deney yapabilmesi için küçük bir robotik kolu olacak.

mengtian_blog_cn

Mentgian 

Mengtian uzay laboratuarı, Wengtian ve Tianhe ile aynı boyutta, kendi erişim/kenetlenme limanına ve astronotların dışarı çıkmasını sağlayacak ekipmana sahip.

İkinci bilim modülü Mengtian da diğerleri gibi basınçlı, ama artı olarak Tianzhou gibi, uzay gemileriyle ara bağlanmayı sağlayacak bir erişim/kenetlenme limanına sahip. Bu özellik diğer modülleri ve uzay gemilerini lojistik ve tamir bakımından destekleyecek.

xuntian_3

Xuntian

Xuantian Uzay Teleskopu, Hubble Uzay teleskopu ile aynı resim çözünürlüğüne sahip ancak, görüş alanı 300 kat daha fazla. Tiangong 3 ile aynı yörüngeye yerleştirilecek, böylece daha hızlı ve kolay tamir sağlayacak, lojistik ve bir sonraki görevlerde destek olabilecek. Xuntian’ın geniş görüş alanı, evrenin kökenini keşfetmek için geniş ölçekli bir şekilde yıldızlar arası aktiviteleri gözlemleyebilmek için harika bir olanak sağlıyor.

Planlar aynı zamanda, Tiangong 3’ün gökyüzünde nasıl yalnız olmayacağını da gösteriyor. Çin’in planlanmış geniş uzay teleskopu Xuntian (cennete götüren anlamında), 2-2.4 metre çaplı bir lense sahip; Hubble kadar geniş ancak görüş alanı 300 kat daha fazla. Xuntian’ı eşsiz yapan özelliği, arka tarafına kurulmuş kenetlenme limanı. Bu, Tiangong 3’e yakın bir şekilde hareket etmesini sağlayacak (manevra jetleri ile), böylece istasyonun roket kolları teleskopu Mengtian’a kenetleyerek, astronotların Xuantian’ın içine erişebilmesini sağlayacaklar.

expanded_tiangong_3_sd

Gelecek 

Tiangong’un modüler dizaynı, robotik kollarından yardım alarak, Tianhe çekirdek modülü gibi daha bir çok modül ve onlara bağlanacak bilim modüllerinin eklenmesini sağlıyor.

Bu sene Long March 5 roketinin fırtlatılmasıyla; Tiangong 3, parçalarını yörüngeye göndermek için yeterli gücü bulmuş olacak. Çin; 2030’ta aya insan çıkartmak, Mars’a bir araç fırlatmak ve süper Long March 9 roketini uçurmak için plan yaparken; Tiangong 3, Çin’i uzaydaki süper güç haline getirecek bu dev adımlarından sadece ilki.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz