Çocukların TV Karşısında Zaman Geçirmesi, Dikkat Problemlerine Yol Açmıyor

0
10
Fotoğraf: Victoria Borodinova/Pexels

Psychological Science bülteninde yayımlanan kapsamlı bir incelemede, küçük yaşta ekran karşısında geçirilen zaman ile çocuklardaki dikkat problemleri arasında doğrudan bir bağlantı gösterdiğini iddia eden önceki çalışmalar yeniden inceleniyor. Söz konusu bulgular yapılan başka çalışmalarda gösterilmese de, önceki araştırma basında yaygın biçimde sunulmaya devam ediyor.

Çalışmanın eş yazarı ve East Tennessee Eyalet Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Wallace E. Dixon şöyle aktarıyor: “Bu esas çalışmada elde edilen bulgular daha dikkatli incelendikleri zaman doğrulanamıyor. Bizim araştırmamız, ‘herkesin yaptığı bir şey çocuklara zarar veriyor’ tarzında aktarılan sansasyonel bulgulara eleştirel biçimde yaklaşmanın da önemli olduğunu söylüyor. Olağandışı iddialar, olağandışı kanıtlar gerektirir.

“Bizi bu araştırmada heyecanlandıran şey ise ebeveynleri, çocuklarının çok küçükken televizyon izlemesine izin verdikleri için suçlanmaktan ya da kendilerini suçlu hissettirmekten kurtarabilmemiz” diyor Dixon.

Yeni sunulan araştırmada, 2004 yılında yapılan çalışmayla aynı verilere bakılmış ve çoklu evreli analizler kullanılmış: Bu yöntemde, bir araştırma sorusu yüzlerce farklı şekilde sorulup cevapların her seferinde aynı olup olmadığı belirleniyor. Yöntem ile birlikte, erken dönemde TV izlemenin sonraları dikkat sorunlarına sebep olup olmadığını belirlemek üzere 848 analiz oluşturulmuş. Sonuçların büyük bir çoğunluğu, iki unsur arasında hiçbir bağlantı göstermemiş. Araştırmacılara göre bağlantı gösteren az sayıdaki analiz ise, veri kümesinde gerçek dünyayı temsil etmesi muhtemel olmayan bazı gariplikleri yansıtıyor.

Psikoloji Bilimi Birliği. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here