COVID-19 Sadece Yaşlılar İçin Değil, Orta Yaşlı Yetişkinler İçin de Tehlikeli

0
Fotoğraf: iStock

COVID-19, geçtiğimiz birkaç ay boyunca hızla yayıldı ve ABD’deki ölüm sayısı 400.000’i geride bıraktı. Bu ölüm vakalarının yaş dağılımından görüldüğü üzere COVID-19 sadece yaşlılar için değil, orta yaşlı yetişkinler için de tehlikeli.

European Journal of Epidemiology bülteninde yayımlanan çalışmanın baş yazarı ve Dartmouth Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Andrew Levin, şöyle açıklıyor: “Orta yaşlı birinin COVID-19’dan ölme tehlikesi, bir araba kazasında ölmeye kıyasla 100 kat daha büyük. Genel anlamda konuşursak, COVID-19’dan çok az çocuk ve genç yetişkin ölüyor. Fakat bu tehlike, orta yaşlı ve yaşlı yetişkinler için kademeli olarak artıyor. Bir enfeksiyonun ölümcül hale gelme ihtimali 25 yaşında sadece 1:10.000 iken, bu ihtimal 60 yaşında yaklaşık 1:100’e, 70 yaşında 1:40’a ve 80 yaşında 1:10’a çıkıyor.”

Elde edilen bulgular, gelişmiş ekonomilere sahip ülkelerde COVID-19 görülme sıklığına yönelik yapılan tüm mevcut çalışmaların sistematik şekilde incelenmesine dayanıyor. İnceleme çalışması, 18 Eylül 2020 öncesinde geniş bir alana yayılmış 1.000’den fazla makale ve hükümet belgesini kapsıyor. Araştırma takımı, etüt tasarımının genel nüfusu temsil ettiği ve ABD, Kanada, Asya ile Avrupa’daki 34 coğrafi bölgeyi kapsayan 27 çalışma belirlemiş. Görülme sıklığının yer aldığı verileri kullanan araştırmacılar, COVID-19 kaynaklı ölümlerin yaşa özgü oranıyla enfeksiyon sayılarını incelemiş ve üstel şekilde giden çok açık bir ilişki olduğunu bulmuşlar.

Amy Olson/Dartmouth Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz