COVID-19’un Yükü, Gribe Göre Çok Daha Yüksek

0
Fotoğraf: Andrea Piacquadio/Pexels

Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde çalışan hekim ve araştırmacılar Journal of General Internal Medicine bülteninde yayımlanan bir makalede, COVID-19’un Mart ve Nisan 2020 tarihlerinde viral enfeksiyon sebebiyle hastaneye kaldırılan hastalar üzerindeki göreceli yükünü, son beş grip mevsiminde tıp merkezinde grip sebebiyle hastaneye kaldırılan hastalar ile karşılaştırıyorlar. Araştırma takımı, COVID-19 vakalarının genel olarak gribe kıyasla daha yüksek haftalık hastaneye kaldırılma miktarıyla, daha fazla mekanik ventilasyon kullanımıyla ve daha yüksek ölüm oranlarıyla sonuçlandığını gösteriyor.

COVID-19 ve grip, zatürreye ve ciddi vakalarda akut solunum yetmezliğine yol açabilen bulaşıcı ve solunumsal virüs hastalıkları. Fakat COVID-19 ile gribin epidemiyolojisi ve klinik özellikleri şimdiye kadar detaylı şekilde karşılaştırılmamıştı.

Araştırmanın yazarlarından biri olan yoğun bakım uzmanı Dr. Michael Donnino şöyle aktarıyor: “Hem sağlık uzmanları hem de sıradan halk, COVID-19’u griple karşılaştırıyordu. Fakat bu iki hastalığın hastalar ve hastaneler üzerindeki etkisinin kıyaslanması için çok sınırlı nesnel veri bulunuyordu. 2020’nin bahar aylarında COVID-19 sebebiyle ve son beş grip mevsiminde grip sebebiyle hastaneye getirilen hastaları karşılaştırdık. COVID-19’un, daha ciddi hastalığa sebep olduğunu ve gripten daha ölümcül olduğunu bulduk.”

Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz