Çözünebilen Akıllı Saat, Elektronik Geri Dönüşümünü Kolaylaştırıyor

0
Çinko-gümüş nanokompozit devreler ile yapılan ve bir poli (vinil alkol) çerçevenin içerisinde yer alan prototip akıllı saat (üstte), suda 40 saat içerisinde çözülüyor (altta).

Akıllı saat ve bilekliklerin de içerisinde bulunduğu küçük elektronik cihazlar kolay kolay sökülüp geri dönüştürülemiyor. Bu yüzden yeni bir model çıktığında, çoğu kullanıcı eski cihazını tehlikeli atık kollarına gönderiyor. Bulgularını ACS Applied Materials & Interfaces bülteninde sunan araştırmacılar, küçük elektronik cihazların geri dönüşümünü basitleştirmek amacıyla suya batırıldığı zaman ayrılan devreler yapmak üzere iki metalli bir nanokompozit geliştirmişler. Bilim insanları bu devreleri, geçici nitelikteki prototip bir cihazda göstermiş. İşlevsel bir akıllı saat olan bu cihaz, 40 saat içerisinde çözünüyor.

Planlı eskitme ve yüksek hızlı teknolojik yenilikler, sürekli eski versiyonların yerini alan yeni cihazlara yol açıyor ve her sene milyonlarca ton elektronik atık meydana getiriyor. E-atığın hacmini azaltabilen geri dönüşüm, pek çok yerde zorunlu bir işlem. Fakat küçük elektronik cihazları geri dönüştürmek söz konusu olduğunda, genelde gösterilen çabaya değmiyor çünkü bu cihazlar, elle kurtarılması gereken parçalar içeriyor. Yakma ve asitte özütleme gibi bazı işlem adımları ise sağlık sorunlarına ve çevre kirliliğine sebep olabiliyor. İstendiği zaman ayrılabilen çözünebilir cihazlar, her iki sorunu da çözüme kavuşturabilir.

Amerikan Kimya Derneği. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz