Daha Etkili Akıllı Bileklikler, Daha Fazla Fiziksel Hareket

0
2
Fotoğraf: FitNish Media/Unsplash

Akıllı bileklikler giderek ün kazandıkça, bu gibi cihazları egzersiz hedeflerini takip etmek ve söz konusu hedeflere ulaşma motivasyonunu artırmak için kullanma fırsatları da arttı. Penn Eyalet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Sağlık ile İnsan Gelişimi Fakültesinde çalışan araştırmacılar ise bir araya gelerek, kontrol sistemlerine yönelik mühendislik araçları vasıtasıyla cihaz kullanıcılarına gönderilen motivasyonel mesajları kişiye göre uyarlamaya çalışmışlar.

Araştırmacıların çalışması dört gün önce Health Psychology bülteninde yayımlandı.

Kasbilim ve insan gelişimi ile aile çalışmaları profesörü olan eş baş yazar David Conroy, “Son 15 yılda gerçekleşen heyecan verici gelişmelerden biri de, fiziksel hareketliliği desteklemeye yardım etmede kullanılabilecek giyilebilir ve taşınabilir tüketici teknolojisinin ortaya çıkmasıydı” diyor. “Bu cihazlardan gerçek zamanlı geri bildirim alabilir ve hedeflerinizi takip edebilirsiniz. Hatta insanlara, hedeflerine ve davranışlarına göre mesajlar gönderebilirsiniz. Bu mesajların, davranışı iyileştirme bakımından ortalamada çok iyi çalıştığını biliyoruz. Fakat kimse ortalama değil ve biz de her bir bireyin sınırlı miktarda mesajdan sürekli şekilde en büyük faydayı görmesini nasıl sağlayacağımızı bilmiyoruz.”

Conroy ile makalenin eş baş yazarı ve elektrik mühendisliği profesörü Constantino Lagoa tarafından geliştirilen yeni mesaj iletme yaklaşımında, kontrollü sistemler mühendisliğinde düzenli olarak kullanılan araçlar davranış bilimine uygulanıyor.

“Esasında, kontrol mühendisliğindeki insanların genelde davranışları ayrışık denklemler şeklinde modellemek için kullandığı matematiksel araçları kullanıyoruz” diyor Lagoa. “Bu modelleri kullanarak, kişinin mevcut durumunu hesaba katan geribildirim kontrolcülerini tasarlıyor ve model ile birlikte mesajların en iyi ne zaman gönderileceğini belirliyoruz.”

Conroy, doğru dozlamayı sağlamanın (yani mesajın tipi, zamanlaması, sıklığı ve bağlamı), bu yaklaşımın çok önemli bir parçasını oluşturduğunu vurguluyor.

 

 

 

 

Yazar: Sarah Small/Penn Eyalet Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here