Daha İyi Ağrı Kesici Üretmek

0

Geçtiğimiz Ağustos ayında, Stamford’dan biyotekoloji üzerine çalışan Christina Smolke yaptığı açıklamada biradan elde ettikleri bir mayadan ağrı kesici kimyasallar elde ettiklerini söylemişti.

Bu gelişme heyecanla karşılanmıştı. Çünkü kullanılan yöntem üretim için çok uygundu. Eskiden kullanılan yöntemler için ise gerekli içeriğin hazırlanma süreci hem pahalı hem de sınırlıydı. Bu yüzden Smolke’un yöntemi yeni bir bakış açısı kazandırmıştı.

Fakat MIT’den politikacı Kenneth Oye konuya farklı bir açıdan yaklaşıyor. “Bu gelişme büyük problemlere yol açabilir. Bir lisans öğrencisi dahi laboratuvarda bunu üretebilir” diyor. Ya da Breaking Bad’in mayalarla olan versiyonunu düşünün. Ancak şimdilik korkacak bir şey yok çünkü sadece bir hap üretimi için yüksek miktarlarda maya gerekiyor (16600 litre kadar).

Aynı zamanda diğer mayalardan da ağrı kesici kimyasallar üretmeye çalışacak. Hatta şimdiden sentetik biyologların hedef listesinde binlerce kimyasal var. Ayrıca araştırmacılar mayaların genleriyle oynayarak daha az bağımlılık yapan ağrı kesiciler üretmeyi de amaçlıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz