Daha İyi Bir Zihin İçin Şimdi Radyonuza Kulak Verin : En İyi Bilim Podcastleri*

0

Sizi okumak kadar yormayacak (en azından gözlerinizi) ama bir o kadar da keyif alacağınız bir aktiviteye ne dersiniz? Belki de tatildeyken şöyle bir zihin alıştırması yapmak istersiniz? Süper! O halde okumaya devam edin.

Flash Forward

Biraz bilim biraz da kurgu (ki aynı zamanda var olan en iyi bilim kurgu podcast listelerini yapmışlar): Her hafta Rose Evelth’ in hayali bir gelecek seçiyor ve uzmanlarla birlikte bununla ilgili nasıl bir durum olabileceği üzerinden tartışıyorlar. Örneğin; ya bir gün bütün ilaçlar legal olursa? Antibiyotikler artık insanlarda bir etki yapmazsa? Ya aniden bir gün internet komple yok olursa?

(Bölüm kayıtlarını buradan bulabilirsiniz: Mikro ama güçlü, Değiştirilmiş Devlet, Güle Güle İkilik)

Radiolab

Radiolab, podcast çağının fosili de diyebiliriz. 2002’den bu yana aktif bir şekilde yayın yapıyorlar. Yayıncıların, dinleyici kitlesini derin bilim kurgu hikayelerine çekebilen bir hünerleri var. Radiolab zaman zaman monotonlaşsa bir hal seyretse de genelinde zeki,ilginç ve bir o kadar da sürükleyici bir çizgi izliyor. Podcastler bazen bilim kurgu dışında sapsa da ”merak” her zaman kilit nokta olarak kalıyor.

(Bölüm kayıtlarını buradan bulabilirsiniz: Renkler, Küçülme, Görülmeyen İşaret, Juicervose, Radiolab Canlı: Oliver Sacks ile Tell-Tale Heart

Science Friday
Şöyle ara sıra bilim haberlerini takip etmek isteyenler için açık ara Ira Flatow gibisi yok. Programı sohbet havasında ve oldukça bilgilendirici olması onun bilime duyduğu şevkten olabilir. SciFri, bilim haberlerini ana başlıklarıyla ve ilginç hatlarıyla sunarken bir yandan da gündemi yakalamak adına pratik alternatifler sunuyor.

(Bölüm kayıtlarını buradan bulabilirsiniz: 2015 yılı değerlendirmesi)

Gastropod
İşte tatil için enfes bir kanal daha. Gastropod, yüzleştiğimiz gerçeklerin arkasındaki bilim ve tarihe dalıyor. Bol karışımı, derinlemesine parçaları ve minik boyutlu gıda gerçekleri ile bu harika programda yemek masasında bir kurabiye gibi hissedeceksiniz.

(Bölüm kayıtlarını buradan bulabilirsiniz: Yerli Amerikan Mutfağı nedir? Kombu Çayı Kültürü, Kalorinin sonu)

Invisibilia

Invisibilia kesinlikle dinlenesi bir kanal. Programlarda insan davranışlarını etkileyen gizli etmenler inceleniyor. Sunucular psikoloji ile ilgili ilginç gerçeklerden bahsediyor. Korkuyu hissetmeyen insanlar mı? Dene. Empati duygusu çok gelişmiş insanların duyularında hissettiklerini fiziksel olarak deneyimlediklerine inanmaları? Evet. Mesela görme engelli birinin ısrarla gördüğünü savunması? Kesinlikle!

(Bölüm kayıtlarını buradan bulabilirsiniz: Nasıl Batman olunur?, Düşüncelerin Gizli Tarihi, Korkusuz)

PERIOD

Nispeten yeni olan program, bilimin ve tarihin arka sayfalarında gezdiriyor bizi. Gezi süresince adeta büyüleneceksiniz. Durmayın ve bir şeyler öğrenin. Bu gezi hiç de çok yorucu değil!.

(Bölüm kayıtlarını buradan bulabilirsiniz: Bu o kadar yeni ki mutlaka dinlemelisiniz !)

Science Vs

Gimlet medya tarafından yapılan bu yeni programda (popüler kültür programı Reply All’ın arkasındaki ağ), bilimle test edilebilen karşıt fikirler (silah kontrolü, hipnoz) ortaya konuluyor. O da ne!. Ortada olan gerçek ne yada nerede?!. Şimdi kuzeniniz ebeveynliğin öneminden bahsetmeye başlarken kuvvetli bir bilgi deponuz olacak.

(Bölüm kayıtlarını buradan bulabilirsiniz: Doğal Besinler, Ebeveynliğin Önemi, The G-Spot)

The Story Collider

Bilim insanları birçok ilginç çalışmalara imza atıyorlar ve beklendiği üzere kendileri de genellikle ilginç insanlar. The Moth’un aksine Science Collider ana teması bilim olan bilinen ve keşfedilmemiş yeteneklerin yarıştığı hikayelerin olduğu bir podcast ancak onlar kendinden bahsederken şöyle bir tanım yapıyor: Zaman zaman bir laboratuvarda neler olup bittiğini duyarız bazen de bir bilim insanının çalışmalarını sürdürürken deneyimlediği duygulara tanık olursunuz. O bunu şiirsel bir yolla da da anlatabilir yada tıbbi yada bilimsel gerçeklerin içinde boğulabilir. Bilimi ve hikayeleri seviyorsanız, çok uzatmadan kanalı açın.

(Bölüm kayıtlarına buradan ulaşabilirsiniz: Tehlikeli Hile, Deli Mail, Midenizdeki aşk)

*podcast: Birçok radyo veya televizyon programı gibi medya ürünlerinin dijital ortamda bilgisayar ve taşınabilir (mobil) cihazlarla indirilebilecek şekilde yayımlanması


Çeviren: Sercan Kule

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz