Dahili Medikal Cihazlar İçin Yenilebilir Bataryalar

0
441
Christopher Bettinger ve yenilebilir bataryası
Christopher Bettinger ve yenilebilir bataryası

Düşünün ki sindirilebilir sensör içeren bir hap yutuyorsunuz ve bu hap ölçümler yapıp verileri kablosuz olarak doktorunuza yolluyor veya bağırsaklarınızdaki mikrobiyom (mikroorganizmalardan oluşan flora) seviyesini ölçüp , düzenliyor. Sindirilebilir medikal cihazlar böyle uygulamaları ve daha fazlasını bize zaten sunuyor. Bizim için zor olan nokta ise, bataryayı vücutta çözündüğü zaman bize zarar vermeyecek hale getirmek.

“Onlarca yıldır , insanlar bir gün yutulabilir cihazlar yardımıyla hastalıklarının teşhis ve tedavi edileceğinin hayallerini kuruyordu. “ diye ifade ediyor malzeme bilimci Christopher Bettinger. “ Ama eğer bir cihazı her gün vücudunuza almayı düşünüyorsanız , zehirlenme problemini de düşünmelisiniz. İşte o zaman bu tarz şeylerin yerini alacak, RadioShack’de bulabileceğiniz biyolojik kökenli malzemeler kullanmak zorundayız.”

Bettinger ve Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki ekip bu doğrultuda büyük bir adım attı. Derimiz , saçlarımız ve gözlerimizde doğal olarak bulunan bir pigment olan melaninden bir batarya ürettiler. Melanin vücudumuzu serbest radikallerden koruyor ve ayrıca metalik iyonları bağlayarak çözüyor ki bu durum bataryaların fonksiyonları açısından oldukça hayati kimyasal bir süreç.

Takım olarak melanin ve diğer biyolojik olarak uyumlu manganez oksit , bakır ve demir gibi malzemeleri kullanan bataryalar ürettiler ve bir batarya 5 miliwattlık bir cihazı 18 saate kadar çalıştırabiliyor.

“ Yutulabilir , parçalanabilir cihazların güzelliği vücutta 20 saatten fazla kalmaması “ diyor Bettinger. “Hatta en uç performansta çalışsa bile bütün ihtiyacınız olan sadece bu batarya”.

Sindirilebilir bataryalar aslında yeni değiller. Yeni olan vücutta çözünebilir olmaları. Bu yüzden eskiden vücuttan atılarak işlev görüyorlardı. Düzenli kullanımda bu bataryalar zarara neden olabiliyorlardı.

The Carnegie Mellon ekibi şimdi pektin gibi diğer biyoçözünür maddeler üzerinde deneyler yapıyor. Bir sonraki adım güvenli ve sindirilebilir bir batarya kabını içeriyor.

Ekip çalışmalarını bugünlerde Philadelphia’daki Amerikan Kimya Derneği’nin Ulusal Buluşma ve Fuarı’nda sunacak.


Semih Yeğen

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here