DARPA Gece Gündüz Uçan Uzay Aracı İstiyor!

xs-1_artist_concept_collagev2-primary

Dilan Köse

Pentagon bugünlerde yeni bir uzay aracı üzerinde çalışıyor. Amerika Birleşik Devleti Hava Kuvvetleri’nin uzay aracı secretive X-37B’den sonra, Pentagon’un gelecek vaat eden proje araştırmaları merkezi DARPA (Defansif İleri Araştırma Proje Ajansı) yeni bir uzay aracı için hazırlanıyor. The XS-1 adlı aracın tek amacı, teslimat başına 5 milyon dolar maaliyetle, 1360 kg ağırlığı yörüngeye taşımak.

Geçtiğimiz Mayıs’ın ikinci yarısında DARPA, yörüngedeki uydulara teslimat yapmayı, denizaşırı nakliyat yapmak kadar kolay ve sıradan bir hale getirmek için ‘uzaya çıkmanın düşük maliyetli, uygun bir yolunu’ arıyor olduklarını belirtti. DARPA bu konuyla ilgili ilk sözleşmelerini 2014 yılında yaptıklarını ve 2015 yılında ise ikinci aşamaya kaynak sağlayarak programa tüm hızıyla devam ettiklerini açıkladı.

Son aşama hakkındaki açıklamalar oldukça heyecan verici. Günümüzde uzaya gitmek o kadar zor ve zahmetli olmasa da bunu daha ucuz maaliyetle sağlamak kesinlikle kolay değil ve bu noktada DARPA’nın hedefi XS-1 programının maaliyetini en aza indirgemek… Genellikle DARPA projeleri, fikirlerin ayıklanarak içlerinden daha başarılı olanların seçilmesi ve onlara daha fazla yatırım yapılması üzerine üç evrede yürütülür. Ancak yapılan son açıklama, ikinci ve üçüncü evreyi bir arada kapsayarak proje tasarımının tamamlaması, projenin imalatı, monte edilmesi ve XS-1’in uçuş denemelerinde maaliyeti düşürmek için bir şirketin ne yapması gerektiğinı açıklıyor.

Öncelikli hedefler arasında, açıklamadan sonraki on gün içerisinde başarılı bir kalkış yapmak ve en az 400 kilograma kadar taşıma kapasitesinde bir itici tasarlamak var. Birçok DARPA projesi tümüyle yeni tasarımlar gerektirse de, XS-1 programı, planlanan koşulları ve standartları sağladığı takdirde, birçok uzay aracının üretimine açık olacak.

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

Abonelikle İlgili Konular İçin abone@doganburda.com

Eksik Sayılar İçin okurhizmetleri@doganburda.com

Müşteri Hizmetleri (212) 478 0 300

Danışma Hattı (212) 410 32 00

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir