DARPA’nın Siber Meydan Okuma Yarışı Zaferle Sonuçlandı

0

Yedi makinenin katıldığı yarışmada ödülü Mayhem kazandı. Savaş alanı, Pentagon’un gelecek projeler kolu DARPA tarafından organize edilen geleneksel bir bilgisayar güvenliği turnuvası çeşidi olan Büyük Siber Yarışması’ydı (Cyber Grand Challlenge). Genellikle bilgisayar güvenliği Bayrak Kapmaca yarışlarında insanlar, güvenlik açıklarından faydalanarak kendi ağlarında oluşan sorunları düzeltmekle uğraşırlar. DARPA’nın en son yarışmasında ise makineler bu işi kendi başlarına yapıyorlar.

Network World internet sitesi, yazısında yarışmayı şu şekilde özetliyor:

Şaşırtıcı biçimde Mayhem, son turlara doğru tamamen devre dışı kalmasına rağmen yarışmayı kazanabildi. Bazen en iyi oyun stratejisinin diğerlerinin kendi problemleri ile mücadele ederken hiçbir şey yapmamak olduğu Bayrak Kapmaca yarışmalarında bu çok da beklenmedik bir durum değil.

Yarışma boyunca, RUBEUS (Raytheon firmasına ait takımın yarattığı makine) isimli yarışmacı, rakiplerinden birinin bulduğu bir sorunu düzeltmeye çalışırken yavaşlamaya başladı. Görünen o ki, makinenin ürettiği yama merkezi işlem birimini çok zorlayınca sunucu üzerinde çalışan diğer hizmetlerin de performansı oldukça düştü.

Daha sonra, RUBEUS’un mantığı, kullanılabilirlik puanını (yarışma ölçütlerinden biri) etkileyebilecek kötü bir performans ile çalışmaktansa yamanın kaldırılmasının ve sistemin savunmasız kalmasının daha iyi olacağına karar verdi.

Peki DARPA ne öğrendi? Her ne kadar DARPA elinden geldiğince bunun spor amaçlı bir etkinlik olduğunu vurgulasa da hedefi sadece bir ağ güvenliği oyunu sergilemek değil.

DARPA bir basın bülteninde şöyle diyor: “Bu Büyük Siber Yarışması, kötü niyetli kişilerin istismar etmesi ihtimalinden önce, yazılımların güvenlik açıklarını tespit etmek, değerlendirmek ve düzeltmek ile görevli ileri otonom sistemleri geliştiren 3 yıllık tutkulu bir çalışmanın zirve noktasıdır.”

Eğer makineler düşmanca saldırılara karşı kendini savunmayı öğrenebilirse, bilgisayar kullanan ve güvenliği kısmen bilgisayar ağlarına bağlı olan herkesin içi rahat olacaktır. Herkes demek belki doğru olmayabilir ama herkes demeye de çok yakınız.


Hasan Barış Karayel

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz