Darwin’in el yazmaları 155 yıl sonra dijital dünyada

0

Çevrimiçi arşivler büyük biyoloğun zihnini görmenizi sağlıyor

Charles Darwin artık herkesin bildiği bir isim ama doğal seleksiyon kuramı bir anda ortaya çıkmadı. Darwin, H.M.S. Beagle gemisiyle yaptığı yolculuğu takip eden neredeyse otuz yıllık araştırmanın meyvesi olarak Türlerin Kökeni (On the Origin of Species) kitabını 24 Kasım 1859’da yayımladı.

Darwin Manuscripts Project’in halka açtığı dijital arşivler sayesinde, Darwin’in evrime ilişkin orijinal fikirlerini anlamak hiç olmadığı kadar kolay. Bu proje 2003’te Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi ve diğer organizasyonların işbirliğiyle kuruldu ve Darwin’in tüm çalışmalarını dijital ortamda arşivlemeyi hedefliyor.

Proje neredeyse yarısına geldi. Darwin’in çizimlerinden, notlarından ve evrimle ilgili yazılarından oluşan 16.000 görseli gezebiliyorsunuz. 2015’te bu arşivler genişleyerek 1835-1882 arasını kapsayan 30.000 belgeden oluşacak.

Resim: Darwin’in botanik mucizeleri hakkındaki Böcek Yiyen Bitkiler (Insectivorous Plants) adlı kitabı, oğulları George ve Francis Darwin tarafından resimlenmişti. Kitap 2 Temmuz 1875’te yayımlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz