Dehşetli Megalodon’un Gerçek Vücut Oranları Ortaya Çıkmış Olabilir

0
2789
Yetişkin bir Megalodon'un sırt yüzgeci ile 1.65 metre boyundaki bir dalgıcın karşılaştırılması. Oliver E. Demuth, ScienceAlert, Popular Science Türkiye

Eliniz kadar büyük dişlere sahip bir köpek balığının dev gibi olması lazım. Fakat çıkarım yapabileceğiniz tek şey dişler olduğunda, nesli uzun süre önce tükenen bu canavarın geri kalanının neye benzediğini çözmek için kalıpların dışında düşünmeniz gerekiyor.

Megalodon adı verilen bu deniz dehşeti, Hollywood’un bize söylediğinden biraz daha karikatürümsü görünüyor olabilirdi. Elbette devasa boyutluydu; fakat etkileyici uzunluğuna kıyasla, sevimli bir burnu ve sarkık yüzgeçleri de olabilirdi.

İngiltere’deki Bristol Üniversitesi ve Swansea Üniversitesi’nde çalışan taşılbilimciler (paleontolog), nesli tükenmiş bu devin tam boyutlarına yönelik daha iyi bir fikir elde etmek amacıyla, yaşayan en yakın akrabalarının büyüme kalıplarına başvurmuşlar.

Megalodon’un yeniden oluşturulan vücut oranları. Oliver E. Demuth

Şimdiyse, 16 metre uzunluğundaki yetişkin bir Otodus megalodon‘un; neredeyse 4.65 metrelik vücudunun üçte biri boyutunda kafasının olduğunu, yaklaşık 3.85 metrelik bir kuyruk yüzgecinin ve 1.62 metrelik bir sırt yüzgecinin olduğunu resmedebiliyoruz.

Eğer biraz farklı açıdan bakmak isterseniz; bu durum üç arabayı park edip ortadaki arabanın yanında durmaya benziyor. İlk araba hemen hemen kafasının uzunluğunda; sizin boyunuz da sırt yüzgecinin yüksekliği kadar olurdu.

Çalışmanın baş yazarı taşılbilimci Jack Cooper şöyle söylüyor: “Megalodon, aslında ben daha altı yaşındayken taşılbilimin peşine düşmemde bana ilham olan hayvan. Bu yüzden, onun üzerinde çalışma şansı elde edince sevinçten havalara uçtum.”

Mike Mcrae/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here