Deniz Tavşanından Biyohibrit Robot

0

Deniz tavşanları sürünerek yavaşça ilerlerler, fakat bilim insanları bu garip görünüşlü canlıda hareket ettirici bir güç keşfettiler. Deniz tavşanının ağzından alınan küçük kaslarla sürünebilen robot yaptılar.

Doktora öğrencisi Victoria Webster “Tamamı organik olmasa da canlı bir makine yaptık.” açıklamasında bulundu.

Deniz tavşanı robot yapımı için olanaksız görünebilir, fakat araştırmacılara göre son derece dayanıklı yaratıklar ve bu dayanıklılığı hücresel düzeyde bile devam ettirebiliyorlar. Soğuk Büyük Okyanus’taki bu canlılar sıcaklık, tuzluluk ve derinlik gibi değişimlere karşı oldukça dayanıklılar. Tüm bunlar deniz tavşanının kaslarının kullanılmasını diğer canlılarınkine kıyasla daha uygun hale getiriyor.

Aplysia californica

Araştırmacılar bir deniz tavşanı türü olan Aplysia californica’nın ağzından kas alarak başladılar. Bu kasları üç boyutlu yazıcıyla hazırladıkları polimer robota eklediler. Kasların her kasılmasında robot kendini dakikada 0,04 santimetre çekebiliyor. (Deniz tavşanlarının yavaş olduğu gerçeğiyle yüzleşelim.)

Şu an için kaslar robotun küçük bir parçasında kullanılıyor olabilir ama araştırmacılar deniz salyangozlarının çok daha fazla kısmını kullanacaklarını umuyorlar. Son zamanlarda deniz tavşanının derisindeki kolajenden robot gövdesi geliştirmeye çalışıyor, sinir düğümlerini bile robota dahil etmeyi düşünüyorlar.

‘‘Sinir düğümleriyle daha karmaşık hareketler yapabiliyor ve öğrenme yeteneğine sahip olabiliyorlar.’’ diyor Webster.

Biyohibrit robot alanı hızlı bir şekilde gelişmekte ve alışılmadık projelerle robotlar üretilmektedir. Geçenlerde de farelerin kas hücrelerinden yapılan robot vatozdan bahsetmiştik.

Biyohibrit robotların en büyük avantajı da üretiminin ucuz olması. Bu robotlar ilerde denizlerdeki kirliliği tespit etmek için kullanılacak ve işlerini tamamladıktan sonra da biyolojik olarak parçalanacaklar.

Araştırmacılar bu çalışmalarını bu hafta İskoçya’nın Edinburgh şehrinde yapılan “Living Machines” (Yaşayan Makineler) konferansında sundular.


Elçin Tekeli

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz