Deniz Tavşanının Ağız Kasları Bu 3B Basılmış Robota Güç Sağlıyor

0

Bu siborgun bacağı aslında bir deniz tavşanının ağzı! 3B yazıcı teknolojisi ile oluşturulan parçaları ve organik materyali ile bu robot yerde tıpkı bir deniz kaplumbağası gibi hareket ediyor. Bir kısmı organik materyalden oluşan makinenin hissetme özelliği bulunmuyor. Harici bir elektriksel alan gereken uyarıyı oluşturuyor ve robot hareket ediyor. Case Western Reserve Üniversitesi araştırıcıları tarafından üretilen, benzerlerinin prototipi olan bu robot bir çeşit biyomekanik varlık ve umut verici bir şekilde tamamen elektrik ile çalışan makinelerden daha uzun bir fonksiyonel ömre sahip!

Case Western Reserve Üniversitesi’nin Açıklaması:

Bilim insanları, gelecekte bir gölette bulunan ve hayvanların kaçmasına neden olabilen toksik bir sızıntının konumunun belirlenmesi amacıyla biyohibrit robot sürülerinin salıverilebileceğini belirtiyorlar. Ya da biyohibrit robotların günümüz robotlarının bataryalarının tükenmesine neden olabilen okyanus tabanında kara kutu araması gibi uzun süreli faaliyetlerde kullanılabileceklerini söylüyorlar.

Araştırmaya liderlik eden Victoria Webster (doktora öğrencisi) henüz tam olarak organik olmayan ve canlı bir makine olan “biyohibrit robot” geliştirdiklerini söylüyor. Webster bu hafta Edinburgh’da düzenlenecek olan Canlı Makineler Konferansı’nda uzunluğu 5 cm’nin biraz altında olan deniz tavşanının hibrit robotların yapımında kullanımını tartışacak.

Ağız kasları bir Kaliforniya deniz tavşanı türü olan Aplysia californica’dan elde edildi ve 3D-yazıcı ile üretilen robot gövdesinin üzerine monte edildi. Deniz tavşanı kasları çevresel değişikliklerle, diğer birçok kas tipine göre, belirgin olarak daha iyi başa çıkabiliyor, ki bu özellik yeni robotların keşfi için iyi bir temel referans. Henüz, robotlar uyarıldıklarında sadece tek yönde hareket edebiliyorlar. Gelecekte ise araştırıcılar daha fazla nöron hücresini yapıya ekleyerek robotların ileri ve geri hareket edeceğini ümit ediyorlar.

Son olarak, nihai amaç su altında bir şeyler arayabilecek ucuz ve tamamen organik robotların kullanılması. Case Western tamamen organik bu robotların kaybolmaları gibi en kötü senaryo durumunda bile sadece biyolojik bozulmaya uğrayacaklarını ya da avcıları tarafından yenileceklerini ifade ediyor.

Ki bu durum, biyohibrit robotların siborg hayatına beyni olmayan bedenler olarak başladıkları düşünüldüğünde, en kötü netice olarak gözükmüyor!


Erman Salih İstifli

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz