Devrim Niteliğindeki Zar, Kalbin Sonsuza Dek Atmasını Sağlıyor

0

Gördüğünüz, tavşandan alınmış ve canlının dışında atmakta olan bir kalp. O yaşıyor, devrim niteliği taşıyan ve kalbinizin harika bir seviyede atmasına yardım ederek sizi hayatta tutabilecek olan bir elektronik zar sayesinde pompalamaya devam ediyor.

Bu ince, kalbi saran ve gerilebilir zar Urbana Champaign’deki İllinois Üniversitesi ve St. Louis’deki Washington Üniversitesi’den bilim insanları tarafından geliştirildi ve belki de 10-15 yıla insanlar için de kullanılmaya başlanabilir. Bu zar, tavşan kalbine tam uyacak şekilde geliştirildi: İlk olarak, yaşamakta olan tavşanı bilgisayar destekli tomografi cihazı kullanarak taradılar ve 3 boyutlu modelini oluşturdular. Ve bu modeli zarı üretmek için kalıp olarak kullanmak için 3 boyutlu yazıcılardan ürettiler. Sonrasında kalbi dışarı alıp zarı taktıklarında kalbin hala düzgün bir şekilde attığını gözlemlediler.

Bu kalp pili sadece sipariş üzerine yapılmadı. İllinois Üniversitesi’nden malzeme araştırmacısı ve zarı üreten araştırma grubunun başında olan John Rogers’a göre bu zar yapay bir perikard (kalbi saran doğal zar) gibi, “fakat bu yapay kalp zarı yüksek kalite, insan yapımı araçlarla donatıldı. Bu araçlar, klinik kardiyoloji ile alakalı olarak insan kalbiyle çeşitli şekillerde etkileşebilmekte ve kalbin hareketlerini algılayabilmektedir.”

qmhlijfmzfcegabh3b4q

Washington Üniversitesi’nden medikal mühendisi olan Igor Efimov’a göre ise bu büyük bir gelişme. Gördüğünüz devre, doku hareketlerini ve kalp kası hareketlerini düzenleyen elektrotlardan oluşan bir sensörler birleşimidir, “yapay zar, bir kalp krizi ve aritmi gibi durumlar hissettiğinde yüksek tanımlı tedavi uygulayabiliyor. Yani aritmi ve ya ani kardiyolojik ölümleri engellemek için optimal bir şekilde cihaz kalp üzerinde farklı noktalara elektrik uyarıları gönderebilir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz