Dijital Üç Boyutlu Resim Yapmak İster misiniz?

0

Nvidia ile ortak çalışan Adobe ekran-bazlı görsel sanatı bir adım öteye götürüyor. “Wetbrush” projesi, kanvas üzerindeki gerçek boyanın yapısını, akışkanlığını, tipine göre fırça izini birebir taklit etmek için tasarlanmış bir resim simülatörü.

Dijital mecradaki görsel sanatın getirileri ve götürüleri olmuştur, dijital dünyada resim yapmanın avantajı işçiliğinin çok kolay olmasıdır; ama MS Paint ile yapılan hiçbir iş Van Gogh’un ‘Yıldızlı Gece’si gibi görünmeyecektir.

Fakat artık Wetbrush sayesinde ekran üzerinde tablo yapabileceksiniz, renkleri karıştırabilecek, zemin üzerine üç boyutlu boya sürebileceksiniz ve yaptığınız iş tıpkı gerçek bir resim gibi olacak.

Gerçekmiş gibi görünecek olması çok güzel, ama bitmiş ürünün sergilemede nasıl gösterileceği konusu hala net değil. Belki bu program kanvas üzerine üç boyutlu baskı yapmaya veya sanal gerçeklik görme deneyimlerine yönlendirilebilir. Ya da ekran üzerinde dijital olarak kalabilir, yüksek çözünürlükte ve parlaklıkta iki boyutlu bir sanat eseri olarak.

Tabii ki bunların hiçbiri sizin ‘Yıldızlı Gece’ gibi bir eser yaratabileceğiniz anlamına gelmez. Ama en azından hatalarınızı düzeltebileceksiniz, değil mi?


Ahmet Barış Ay

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz