Dinozorların ve Pterozorların Yeni Keşfedilen Ufak, Antik Akrabası

0
Kongonaphon kely tasviri. Frank Ippolito, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Dinozorlar ve uçan pterozorlar, kayda değer boyutlarıyla biliniyor olabilir; fakat Madagaskar’da tanımlanan ve yaklaşık 237 milyon yıl önce yaşamış bir tür, bu canlıların son derece ufak atalardan çıkmış olabileceğini akla getiriyor. Kongonaphon kely veya “ufak böcek katili” şeklinde adlandırılan bu fosil sürüngen, sadece 10 santimetre yüksekliğindeymiş. Dün PNAS bülteninde yayınlanan bu fosil ile akrabalarının tarif ve analizi; pterozorlardaki uçma yeteneğinin kökenlerini, hem pterozorların hem de dinozorların derisinde yer alan ince tüyleri ve bu karizmatik hayvanlar hakkındaki diğer soru işaretlerini açıklamaya yardımcı olabilir.

Kuzey Karolina Doğa Bilimleri Müzesi’nde taşılbilim araştırma müdürü olan Christian Kammerer şöyle söylüyor: “Dinozorların dev olduğuna yönelik genel bir algı bulunuyor. Fakat bu yeni hayvan, dinozorların ve pterozorların ıraksamasına çok yakın ve inanılmaz derecede ufak.”

Kongonaphon kely. Tasvir: Alex Boersma

Dinozorlar ve pterozorlar, Ornithodira grubuna ait. Fakat bu grubun kökenleri pek bilinmiyor çünkü bu soy ağacının köküne yakın olan az miktarda numune bulunmuş. Kongonaphon‘un fosilleri, 1998 yılında Madagaskar’da keşfedilmiş.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi/ScienceDaily. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz