Dişi Kanada Geyikleri Neden Kurşun Geçirmez Gibi?

0
47
Dişi Kanada geyikleri yaşlandıkça akıllanıyorlar.

Dişi Kanada geyikleri yaşlandıkça akıllanıyorlar.

Şans her zaman atılganların yanında olmuyor. Erkek Kanada geyikleri hızlı yaşayıp 5 yaşına kadar hayatlarını yitirirlerken, bazı dişi Kanada geyiklerinin 20 yaşına kadar yaşadığı biliniyor.

Alberta Üniversitesi’nden çevrebilimci Henrik Thurfjell dişi Kanada geyiklerinin nasıl bu kadar uzun yaşayabildiğini araştırdı. Doğuştan daha temkini olduklarından mı, yoksa zamanla avcılardan nasıl kaçmaları gerektiğini öğrendiklerinden mi? Thurfjell ve meslektaşları Batı Kanada’daki 49 Kanada geyiğine GPSli tasma takıp, 6 yıl takip ettikten sonra cevabın aslında ikisi de olduğunu öğrendiler.

Daha uzun yaşayan geyikler doğuştan daha tetikte ve ihtiyatlı, fakat yaşları arttıkça da deneyim kazanıyorlar. Daha az dikkat çekerek yaşıyor, bir avcı tarafından duyulmamak için daha kısa mesafeler kat ediyorlar. Eğer yol kenarlarındalarsa sık ormanları saklanmak için kullanıyorlar ki genelde yol kenarlarından uzak durmayı tercih ediyorlar. Yalnızca bu kadar değil, geyikler farklı av silahlarına göre strateji de değiştirebiliyor. Yay ile avcılık döneminde engebeli arazilerde daha fazla vakit geçiriyorlar. Bu sayede yayla avlanan avcının menzilde bulunması da zorlaşıyor.

Dişi Kanada geyiği yaşlandıkça avlanılma ihtimali de düşüyor. Thurfjell, “bazıları insanlardan o kadar iyi sakınmayı başarıyorlar ki neredeyse kurşun geçirmez gibiler” diyor New Scientist dergisine.

The New York Times erkek Kanada geyiklerinin dişileri kadar uzun yaşayamamasının birkaç sebebini belirtiyor. Bunlardan bir tanesi, daha kolay avlanılmaları. Başka bir erkek geyik onların alanına giriyormuş gibi ses çıkararak erkeği kandırmak kolaydır. Dolayısıyla daha fazla sayıda avlanılıyorlar. Üstelik, dişi geyikler grup halinde gezinirler. Bu da sürü arasından avlanılan geyik olduğunda daha kolay kurtulmalarını ve bundan deneyim edinebilmelerini sağlar.

Bu çalışmanın araştırmacıları yerel çiftçilerle ürünlerini yiyen Kanada geyikleri arasındaki sıkıntıyı azaltmasını umuyorlar. Thurfjell, diğerler geyiklerin uzak duracağını düşünerek çiftçilerin aralarından bir iki tanesini öldürebileceklerini öne sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here