Dizüstü gibi tablet

0

Tablet PC’ler son dönemde epey revaçta. Üreticilerin kullanıcı ihtiyaçlarını dikkate alarak ürettiği güncel modeller bunun en büyük sebebi kuşkusuz. HUAWEI MatePad Air PaperMatte de bu modellerin başında geliyor.

12 GB RAM ve 256 GB depolama alanıyla donatılmış olan HUAWEI MatePad Air PaperMatte’nin adında, Mate (İngilizcede arkadaş anlamına geliyor) ve Matte (İngilizcede mat, yansıma yapmayan anlamına geliyor) kelimelerinin olması, tasarlanma amacını da yansıtıyor aslında. Gerçekten de HUAWEI MatePad Air PaperMatte; e-kitap okuyucu, tablet PC hatta dizüstü PC olarak kullanılabildiği için; yanınızda taşıdığınızda hem eğlence hem de iş hayatı bağlamında size yardımcı olabilecek ilginç bir aygıt. Bir tablet PC olarak ürünün kullanım deneyimini en fazla öne çıkaran özelliği ise ekranı.

Tablet PC’lerdeki en iyi ekran

Öncelikle ekran boyutlarından başlayalım. Ekran boyutu 11,5 inç olduğu için piyasadaki diğer pek çok tablete göre standart A4 boyutu bir kâğıda görece daha yakın bir görünüm sunulmuş oluyor. Bu sunum göze alıştığı bir mecrayı iletmiş olduğu için pek çok açıdan avantajlı. Özel kaplamalı mat ekran da kâğıt görünümünü desteklediği için elektronik bir ekranın tüm avantajlarını kullanırken dezavantajlarını devre dışı bırakmış oluyorsunuz. Bu açıdan baktığımızda sadece bu özellikleriyle bile HUAWEI MatePad Air PaperMatte’nin örneğin Apple iPad’den daha iyi bir ekran deneyimi sunduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan ürünün ekran özellikleriyle çizdiği yüksek profil rakiplerinin oldukça ilerisinde ve bu durum tablet PC’lerdeki kalite çıtasını epey yükseltiyor.

Yüksek çözünürlük ve tazeleme hızı 

Ürünü kullanmaya başlar başlamaz fark edeceğiniz üzere, 11,5 inçlik 2800 x 1840 piksel çözünürlüklü 3:2 ekranda sayfaların kayması son derece pürüzsüz ve akıcı. Bunun altında yatansa tabletteki tazeleme hızının rakiplerinden çok daha yüksek olması. 30 ile 144 Hz arasında dinamik olarak değişebilen bu hız, elde edilen “kâğıt gibi” görüntünün anahtarı. Kısaca HUAWEI çoğu üreticinin yaptığı gibi ekranı sadece mat bir dokuyla kaplamakla kalmamış. Bu sayede elde edilen görüntünün çok daha “göz dostu” olduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer önemli konu da çözünürlük. Inç başına 291 piksellik ekran, kendi sınıfında rakipsizken P3 geniş renk uzayı sayesinde göze hoş gelen bir görünüm elde ediliyor. P3 renk uzayı alıştığımız sRGB’den çok daha geniş bir yapıyı temsil ediyor ve başlangıçta sinema endüstrisi tarafından geliştirilmiş olmasıyla biliniyor.

Kitap, video ve ses deneyimi

Ürünün ekran özelliklerinin rakiplerinden bu kadar üstün olması kullanım senaryolarını da neredeyse sınırsız hale getiriyor. Çoğu müzisyen artık kalın nota kitapları taşımak yerine tablet PC kullanıyor. HUAWEI MatePad Air PaperMatte’nin harika ekranı tam bu noktada hatasız bir müzik icrası için hayat kurtarıcı olabilir. Ayrıca doğrudan gün ışığı altında tabletle çalışmak ve not almak da mümkün. Üstelik bunun için ekran aydınlatmasını maksimuma getirmeye de ihtiyaç duymuyorsunuz. Pek çok kişi toplu ulaşımla seyahat ederken kitap okuyor. E-kitapların yaygınlaştığını görmek güzel fakat bunun için ikinci bir cihaz taşımak sıkıcı olabilir. E-kitap modu sayesinde tüm kütüphanenizi yanınızda taşıyabilmenizi sağlayan HUAWEI MatePad Air PaperMatte ile kitap okumak bu noktada yolculuklarınızı kolaylaştırabilir. Dahası metro gibi internetin yetersiz olduğu ortamlarda kitap okurken, daha açık ortamlarda Netflix ve Youtube gibi video akış mecralarının da keyfini sürebilirsiniz. Özellikle yüksek çözünürlüklü ekran ve olağanüstü yüksek tazeleme hızı sayesinde mükemmel bir netlik ve akıcı bir görüntü söz konusu olacağı için video ayarlarınızı yüksek tercih etmenizde fayda var. Ses kalitesinden ödün vermeyen odyofil kullanıcılar da unutulmamış. Zira ister kablosuz ister kablolu olarak bağlanın HUAWEI MatePad Air PaperMatte’nin yüksek kaliteli dijital/analog dönüştürücüleri Spotify gibi platformların keyfini en üst düzeyde sürmenizi sağlıyor. Tabletin aynı anda iki kulaklık bağlantısını desteklediğini de belirtelim.

Huawei’nin ayrıca satılan kalemini alırsanız, tablet deneyininiz bir üst seviyeye taşınıyor.

Klavye ve kalem özellikleri

HUAWEI MatePad Air PaperMatte ile gelen klavye aynı zamanda koruma amaçlı bir kılıf işlevi de görüyor. Arka kısma mıknatısla yapışan klavye-kılıf, siz özellikle istemedikçe çıkmıyor fakat çıkarmak istediğinizde zorluk yaratmıyor. Kılıfı üçgen şekilde katladığınızda klavye ile rahat bir şekilde çalışabiliyorsunuz. Ya da arkaya katlayıp tablet işlevini öne çıkarabilirsiniz. Öte yandan HUAWEI, M-Pencil adlı kalemi de alırsanız size yeni bir dünyanın kapılarını açıyor. Kalemle birlikte dokümanlarınızın üzerine çalışmak, not almak ya da silmek çok daha kolay bir hale geliyor. Özellikle sunum ya da ödev hazırlayanların mutlaka kalemi de edinmelerinde fayda var. Zira tabletle gelen Huawei Notes uygulaması, kalem sayesinde çok işe yarıyor ve en büyük yardımcınız haline geliyor. Bu noktada tabletin PC benzeri bir kullanımı mobil özelliklerle zenginleştirerek sunduğunu söyleyebiliriz.

Tabletin başarılı özelliklerinden biri de aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırabilmesi ve bu uygulamalar arasında geçiş yapmanın kolay olması.

Diğer özellikler ve pil süresi

6,4 mm kalınlığındaki HUAWEI MatePad Air PaperMatte, sadece 508 gram ağırlığında. Böyle az yer kaplayan ergonomik bir cihazın bir anda üretkenliğe ve eğlenceye yönelik pek çok işlevle emrinize amade olması kesinlikle etkileyici.

HUAWEI’nin PC benzeri mobil deneyim sunduğu MatePad Air PaperMatte ile görüntülü görüşmeler ve toplantılarda da iletişim kalitesi epey yüksek. 8 MP çözünürlüklü ön kamera, güzellik filtresi ve otomatik takip gibi özelliklere sahip. Arka kamera ise 13 MP çözünürlükte ve 4K video kaydı yapabiliyor. HUAWEI’nin iyi olduğu konulardan biri de kendi cihazları arasında yarattığı iş birliği ortamı daha doğrusu ekosistem. Örneğin Huawei App Multiplier uygulaması sayesinde iki tableti yan yana koyup seçtiğiniz uygulamayı sanki tek bir ekranda çalışıyormuşçasına bu ekranlara paylaştırabilirsiniz. Bir başka Huawei uygulaması olan SuperHub ise cihazınızda seçtiğiniz bir metni, görseli ya da dosyayı kolayca başka uygulamalara hatta diğer Huawei cihazlara paylaştırmanızı sağlıyor.

Çoklu ekran özelliği, Huawei ekosistemi içindeki diğer cihazlar gibi tablet PC’leri de kapsıyor.

HUAWEI MatePad Air PaperMatte’nin PC benzeri bir mobil deneyim sunmasının altındaki sebeplerden biri de başarılı çok görevlilik. Diğer bir deyişle aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırabilmesi ve bu uygulamalar arasındaki geçişin kolay olması (Multi-Windows). Dahası HUAWEI marka bir dizüstü PC’niz varsa MatePad Air PaperMatte’yi ikinci bir ekran olarak kullanarak sürükle-bırak yöntemiyle cihazlar arasında dosya paylaşımı yapabiliyorsunuz (Multi-Screen).

HUAWEI MatePad Air PaperMatte, uzun çalışma süreleri için de donanımlı bir cihaz. Tek şarjda 1080p çözünürlüklü bir videoyu 12 saat oynatabilen tablet 8300 mAh kapasiteli yüksek kapasiteli pil ve 40 W’lık şarj aletiyle geliyor.

 

Uygulama mağazası

HUAWEI MatePad Air PaperMatte Android temelli bir işletim sistemi olan HarmonyOS’i kullanıyor. Uygulama mağazası olarak ise tablette Huawei AppGallery karşımıza çıkıyor. Bu uygulamada başta banka uygulamaları olmak üzere Türkiye’deki en popüler (alışveriş, seyahat vs. uygulamalar) resmi olarak yayınlanmış durumda ve liste sürekli güncelleniyor. Whatsapp, Facebook, Instagram, Spotify ve Netflix gibi uygulamaları doğrudan AppGallery üzerinden indirerek güncelleyebilirsiniz. Gmail ya da YouTube gibi uygulamaları içinse kullanabileceğiniz başka uygulamalar var. Bunlar arasındaki en yaygın seçenek GBox uygulaması (gerekli izinleri vermeyi unutmayın). Reklamsız ve güvenilir bir uygulama olan GBox’ı AppGallery’den yükledikten sonra gelen pencerede örneğin Youtube’u seçip Google hesabınıza giriş yapmanızın ardından Google Play, Youtube, Gmail, Google Drive, ya da Google Maps gibi yaygın kullanılan Google servislerini yükleyebiliyorsunuz. GBox’ın desteklediği uygulama sayısının sürekli arttığını da belirtelim.

 

Sonuç

HUAWEI, son dönemde dizüstü PC ve cep telefonu kategorilerinde oldukça ses getiren ürünlere imza attı. Görünen o ki firmanın başarısı, tablet PC kategorisinde de devam edecek. Zira HUAWEI MatePad Air PaperMatte belirgin bir zaafı olmayan, inovasyonla dolu ve geniş bir kullanıcı kesimine hitap etmeyi başaran etkileyici bir tablet.

Fiyat:

16.999 TL

4598 TL değerinde hediye M-pencil ve Klavye hediye.

6 ay ekran hasarı garantisi.

1 yıl uzatılmış ek garanti.

https://consumer.huawei.com/tr/tablets/matepad-air-papermatte-edition/buy/

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz