DNA Bulgularına Göre, Polinezyalılar ve Yerli Amerikalılar 800 Yıl Önce Eşleşmiş

0
1072
Polinezyalıların mı Güney Amerika'yı ziyaret ettiği, yoksa Güney Amerikalıların mı Polinezya'yı ziyaret ettiği henüz belli olmasa da; kesin olan bir şey var: Bazı Polinezyalılar, atalarının yüzlerce yıl önce Kolombiya'daki yerli insanlarla eşleştiğini gösteren genetik bir imzaya sahip. Ruben Ramos-Mendoza

Dün yayınlanan bir genetik çalışmada bulunanlara göre; yaklaşık 800 yıl önce, Güney Pasifik’te yaşayan Polinezyalılar ile şu an Kolombiya olan yerde bulunan Amerikan Yerlileri eşleşmiş ve bugün bazı Polinezyalılarda hâlâ bulunan genetik bir imza oluşmuş.

Fakat bilim insanları, bu eşleşmenin nerede meydana geldiğini bilmiyor. Amerikan Yerlilerinin Polinezya’ya gitmiş olması veya Polinezyalıların, şimdilerde Kolombiya olan yere gelmiş olması ve daha sonra tekrar Polinezya’ya giderek, çocuklarını beraberlerinde götürmüş olmaları mümkün.

Çalışmanın baş araştırmacısı ve Stanford Üniversitesi’nde biyomedikal veri bilimleri alanında doktora sonrası araştırma görevlisi olan Alexander Ioannidis, “Kimin kiminle temas ettiğini kesin olarak söyleyemiyoruz” diyor.

Bilim insanları, Polinezyalılar ile Amerikan Yerlileri arasındaki tarih öncesi teması uzun süredir merak etmiş. Bazı ipuçları, adalıların ve anakaralıların bir noktada temas ettiğini öne sürüyor. Örneğin Polinezya’daki arkeolojik kazılarda, tatlı patates ve su kabağının yer aldığı Yeni Dünya ekinleri bulunmuş.

Hatta Norveçli kâşif Thor Heyerdahl, 1947 yılında yaptığı Kon-Tiki seferiyle bu yolculuğun mümkün olduğunu göstermiş. Ahşap bir salda, 101 gün boyunca 7.000 kilometreden fazla mesafe katederek Peru’dan Polinezya’ya ulaşmış.

Laura Geggel/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here