Doğru Olmamasını Dilediğiniz Fakat Doğru ve Biraz Rahatsız Edici Olan 7 Gerçek

2

PETER DOCKRILL

‘Biraz rahatsız edici gerçek’ neye denir? Bunu sormakta hiçbir sorun yokmuş gibi görünebilir fakat bu sorunun, bazı rahatsız edici şeyleri açığa çıkarması garanti.

Üstelik, tam da böyle bir soru Reddit’te mega konu haline geldiği zaman; gerçekten de böyle bir sürü şey açığa çıkıyor (konuya 37.000 cevap gelmiş ve sayı artıyor).

Peki, hafif miktarda rahatsız edici olan bu gerçeklerden aslında hangileri en çok hafif miktarda rahatsız edici? Bunlara hızlı bir şekilde göz atabileceğimizi düşündük ve en beğendiğimiz gerçeklerden bazılarını, aşağıda bir araya getirdik; üstelik kanıtlarıyla beraber.

1. “Gezegen üzerinde, herhangi bir yönde medeniyete en uzak olabileceğiniz nokta; Pasifik Okyanusu’nda bulunan ve Nemo Noktası adı verilen yerdir.”

(Google Earth/Business Insider)

Bu doğru. Ancak bu, ‘medeniyet’ten ziyade; daha çok ‘kara’ya uzak olmaya benziyor. Fakat bu gerçek, bazı şeylerin orada yaşamasını da engellemiyor.

Ayrıca bkz: Eğer dümeniniz bozulursa (veya buna benzer hafif ölçüde rahatsız edici bir şey olursa), düz bir çizgide gerçekleştirebileceğiniz en uzun okyanus yolculuğu.

2. “Küçük çocuklardaki kalıcı dişler, gözlerinin tam altında duruyor.”

Hemen hemen öyle. Vay be.

3. “Everest Dağı’nda 200’den fazla ceset var ve dağcılar bunları ara durak olarak kullanıyor.”

Korkutucu biçimde doğru. Everest Dağı’nda, aslında orada olmaması gereken bir sürü şey var; aslında bu tehlikeli sorun, şu an hiç olmadığı kadar berbat.

4. “Fransa’da bir domuza insan kıyafetleri giydirildi, domuz mahkemede yargılandı ve ölüm cezası aldı.”

Bu tamamen gerçek bir olay. Bir zamanlar, hayvanlar yargılanıyordu. Bunların içinde sadece yaygın ev hayvanları yoktu; böcekler de vardı. Birinin kilerini önemli ölçüde boşalttığı için yargılanan bir buğday bitini hayal ederken, gülmemek elde değil! (Gerçekten de, ekinleri kırıp geçirdikleri için yargılanmışlardı.)

İsmi bilinmeyen bir çizerin, “Lavegni’de dişi bir domuzun ve erkek domuzların yargılanması” isimli eseri. (Wikimedia Commons)

5. “Hiç, balinaların ve yunusların nasıl öldüklerini düşündünüz mü? Bu canlılar, suyun yüzeyine yüzemeyecek kadar yaşlandıkları ve zayıfladıkları zaman; okyanusun soğuk ve karanlık derinliklerine doğru batmaya başlıyor ve boğuluyorlar.”

Bu biraz rahatsız edici gelebilir; fakat tüm bunlar, yaşam döngüsünün bir parçasını oluşturuyor. Bu büyük besin çuvalları okyanus yüzeyine doğru battıkça, pek çok canlı için hayat veren bir ziyafet haline geliyorlar. Ayrıca bu; insanların etkisi sebebiyle kıyıya vurmaya göre çok daha iyi bir şey.

6. “Eğer hayattaki en yaşlı insan olacak kadar uzun yaşarsanız, sizin yaşam sürenizde insan nüfusunun tamamının yerine yenileri gelmiş olur. Siz hariç.”

Belki de bu, biraz rahatsız edici olmanın ötesine gidiyor. Buna rahatsız edici diyelim.

7. “Siz, bir kafatasının içerisindeki bir beyinsiniz. İçinizde bir iskelet yok; siz bir iskeletin içindesiniz.”

Yani, evet… ama sadece beyinden mi ibaretsiniz? Biraz indirgemeci görünüyor sanki? Daha geniş bir açıdan bakarsak siz sizsiniz, vücudunuzun tamamısınız; hatta belki de tırnaklarınız ve saçınız da buna dahil. Fakat biraz rahatsız edici bir şekilde, evet; bu durum, kafatasını sanki en karmaşık organınız için koruyucu bir miğfer gibi değil de, beyin için bir hapishaneymiş gibi gösteriyor.

Eğer yeterince hafif miktarda rahatsız olmadıysanız, asıl Reddit başlığında bunlardan daha bir sürü var.

 

 

 

 

ScienceAlert

2 YORUMLAR

    • Bence de çünkü diyelim ki bizden 1 yıl sonra birisi doğdu ve o da bizim yaşadığımız kadar yaşadı neredeyse ben 1000 yaşına gelince o 999 yaşına gelir ve buna rağmen ben ondan uzun yaşamış olurum aynı zamanda tüm nüfus yenilenmiş sayılmaz..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz