Doom Adamı, Yapay Zeka İle Yüksek Çözünürlüklü Hale Geldi

0
42

Meşhur pikselli surat, bir dizi algoritmayla birlikte HD bir portreye dönüştü.

DAN ROBITZSKIJUNE

Nihayet, hepimizin beklediği yeniden yapım geldi: 1993 tarihli çığır açan birinci şahıs nişancı oyunu “Doom”daki o klasik pikselleşmiş surat, bir dizi yapay sinir ağının kullanılmasıyla neredeyse gerçekçi bir portreye dönüştürüldü.

Nathan Fillion’ın daha iri yarı hali gibi görünen surat, Reddit sitesinde paylaşıldı. Bahsi geçen tartışma başlığı, işlemin göründüğü kadar kolay olmadığını ortaya çıkarsa da; meydana gelen görüntü, düşük kaliteli girdilerde bulunan boşlukları doldurma konusunda yapay zekanın ne kadar maharetli olduğunu bir kez daha gösteriyor.

1MightBeAPenguin/Reddit

Adım adım

Aslında nihai görüntü, birbirlerinin üzerinde iyileştirme yapan birkaç yapay zeka sisteminin ürünü niteliğinde. Reddit’teki tartışma başlığına göre “Doom adam”ın esas görüntüsü; içerisinde FaceApp, Waifu2x ve GIMP’in yer aldığı fotoğraf düzenleme programlarının yapay zekasına gönderilmiş. Bunun sonucunda ise, suratın iyileştirilmiş fakat yine de çok piksellenmiş; belki de göz iltihabı kapmış bir versiyonu oluşmuş.

Görüntü buradan sonra, insanların gerçekçi portreler ve kâbusvari Pokemon görüntüleri oluşturmak için kullandığı Nvidia yapay zeka sistemi olan StyleGAN’a gönderilmiş. StyleGAN, daha gerçekçi bir görüntü meydana getirmiş ve sonra üzerinden bir kez daha geçip görüntüyü düzeltmiş. Ancak esas görüntüdeki oranlar gerçekçi olmadığından, yeni görüntü el ile yeniden biçimlendirilip bu son haline kavuşturulmuş.

Pikselli dişlerin ayrı olarak eklenmesiyle birlikte yapay zeka, surat ifadesini, ışık saçan büyük bir gülüşe dönüştürmüş.

 

 

 

 

Futurism

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here