Dr Google Sıklıkla Hatalı Sonuç Veriyor

0
989
(d3sign/Getty Images)

İnsanlar iyi hissetmedikleri zaman belirtileri internette arıyorlar. Bunu yapmak, sorunu açıklamaya yardımcı olabilecek bilgileri bulmanın en kolay ve en hızlı yollarından biri.

Fakat internet yoluyla kendi kendine teşhis koymak, sıklıkla hatalı olabilir. Yapılan yeni araştırma, bir sonraki kez hastalandığınızda Google’da belirti aramadan önce iki kez düşünmenizi sağlayabilir.

Belirti kontrol edilen internet siteleri ve uygulamaların isabet oranlarının analiz edildiği yeni çalışmada, bunların sunduğu teşhis tavsiyelerinin kalite bakımından önemli ölçüde değişiklik gösterdiği ortaya çıkmış. Üstelik çoğu zaman (%64), ilk önce doğru teşhisi göstermiyorlarmış.

Çalışmanın birinci yazarı ve Avustralya’daki Edith Cowan Üniversitesi’nde master öğrencisi olan Michella Hill şöyle söylüyor: “Bu araçları, belirtilerin sebebini öğrenmek için kullanmak cazip gelse de; çoğu zaman en iyi ihtimalle güvenilmez oluyorlar ve en kötü ihtimalle de tehlikeli. Bu internet siteleri ve uygulamalar, gerçekte resmin tamamını görmedikleri için insanlar çok dikkatli davranmalı.” (ScienceAlert)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here