Dronlar Batı Filmlerini Kuzey Koreye Getiriyorlar!

0

hexacopter

Recai Sinekli

Aktivistler, dronlarının Kuzey Kore’ye binlerce hafıza kartı teslim ettiğini söylüyor. Uzun zamandır dünyanın geri kalan kısmından izole olmuş olan totaliter komünist Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, ülke halkının erişebileceği medyayı sıkıca kontrol ediyor. Onlarca yıldır, insan hakları savunucuları ve pek çok kimse ülke içine iletileri almaya çalışmış olsalar da bu eylem Kuzey ve Güney Kore arasındaki askerden arındırılmış mayınlı bölge dolayısı ile oldukça zor.

CNN’in bu konu hakkındaki açıklamaları şu şekilde:

Bu tarz dronların kullanımı Kuzey Koreli aktivistler tarafından uzun bir süredir tartışılıyordu ancak Kuzey Kore’ye teslimatlar yapmak için gizlice kullanıldığı ilk defa bir grup tarafından bildirildi. No Chain grubunun krucusu Jung Gwang-il, 25 Mayıs tarihinde Oslo Özgürlük Forumu’nda (OFF) konuşurken, bir flash belleği havaya kaldırarak, “Bu belleklere dair büyük umudum var, ülkeme özgürlüğü getirebilecek güce sahip olduklarına inanıyorum.

Aktivistler, İnsan Hakları Vakfı (Human Rights Foundation) ile birlikte, 2015 yılı başlarından beri hexacopter dronları kullandıklarını açıkladılar. CNN’e göre flaş belleklerde Batı ve Güney Kore filmleri, televizyon şovları, müzik ve Vikipedi’ye internetsiz erişim yer alıyor. Dronlar yalnızca, onlarca yıldır Kuzey Kore’ye broşür gibi pek çok medya örneği taşıyan balonların yeni yüzleri…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz