DSÖ: COVID-19’daki Vaka Artışları ‘İkinci Dalga’ Değil

0
Will Langenberg/Unsplash

Dünya çapındaki iş yerleri yeniden açılmaya devam ederken ve pek çok kişi normale dönmeye çalışırken (sahile giderek veya bazı durumlarda işe geri dönerek), koronavirüs vakalarının arttığı da görülüyor.

Çin gibi ülkelerde de bazı şehirlerde turistik yerlerin, lokantaların ve diğer iş yerlerinin yeniden açılmasının ardından koronavirüs vakalarında artış yaşandı.

Fakat Dünya Sağlık Örgütü’nün Acil Sağlık Durumları Programı icra direktörü Mike Ryan, Cumartesi günü gerçekleştirdiği bir basın toplantısı sırasında bu gibi örnekleri “ikinci dalga” şeklinde adlandırmanın çok doğru olmadığını belirtiyor.

“İlk ve en önemlisi, dünyanın çoğu bölgesi şu an hâlâ salgının ilk dalgasında bulunuyor” diyor.

Pek çok ülke ilk dalgada zirveyi geride bırakmış olsa da; görülen yükselişler, çoğu bilim insanı ve halk sağlığı uzmanının tanımladığı şekliyle yeni dalgayı temsil etmiyor.

“Diğer bir ifadeyle; hastalık çok düşük bir seviyeye ulaşmadı, düşük bir seviyede seyretmedi ve daha sonra yıl içinde geri gelmedi” diyor Ryan.

Bunun yerine söz konusu yükselişler, toplumların normal hayata dönmesiyle ilişkili görünüyor. Normal hayata dönüş, insanların fiziksel mesafe uygulamadan bir araya gelmesine yol açabiliyor.

“Bu yasakların kalktığı ülkelerde, hastalık kümelerinin görülebilmesi ve hastalığın yeniden ortaya çıkması hiç de şaşırtıcı değil” diyor Ryan. “Bu ille de ikinci dalga olmak zorunda değil.”

Anna Medaris Miller/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz