Dünya Kaplumbağa Günü

0
4079
Selam dostum!

23 Mayıs Dünya Kaplumbağa Günü’ne özel sevimli kaplumbağalar

Su ve kara kaplumbağalarından bir demet

Selam dostum!

2000 yılı, yaz olimpiyatlarının Sidney’de yapıldığı, Florida’da seçim afişlerinin asıldığı, Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in kendi kurumuna odaklanmak için istifa ettiği ve Amerikan Kara Kaplumbağalarını Kurtarma Kurumunun 23 Mayıs’ı Dünya Kaplumbağa Günü ilan ettiği yıl. Amaç, resmi web sitelerinde deklare ettiklerine göre, ‘insanların su ve kara kaplumbağalarını ve onların dünya çapında yok olan yaşam alanlarını, korumalarını ve kutlamalarını sağlamak.’

Kara kaplumbağalarına özel bir organizasyonun su kaplumbağaları ile neden ilgilendiği sorusunun cevabı ise, aralarındaki büyük benzerlik. Her ikisi de, Testudines ( çok sert ve kemiksi bir kabuk içinde yaşayan, ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngen hayvanlar) grubu sürüngenler, her ikisi de korunma için kabuğa ihtiyaç duyuyor. Aralarındaki en büyük fark, kara kaplumbağalarının karada, su kaplumbağalarının ise bir dereceye kadar sularda yaşıyor olması. Bu yüzden, Dünya Kara Kaplumbağaları Günü aynı zamanda, Dünya Kara ve Su Kaplumbağaları Günü.

Kaplumbağa türlerinin çoğu yok olma riski ile karşı karşıya, en çok da su kaplumbağaları- neredeyse tüm türleri tehlikede olarak sınıflandırılmış durumda. Su kaplumbağaları, adından da anlaşılacağı üzere, hemen hemen tüm zamanlarını suda geçiriyorlar. Diğer kaplumbağaların aksine, kafa veya bacaklarını, kabuklarının içine çekemiyorlar. Aynı zamanda, her yönden ekolojik bir saldırı ile karşı karşıyalar. Çünkü, yumurtaları, eti, derisi,kabukları hepsi birden değerli. Sık sık kaçak avcılık ve aşırı avlanmaya kurban gidiyorlar, sıklıkla başka deniz canlıları için atılan ağlara yakalanıyorlar. Su kaplumbağaları, yaşam alanlarını da kaybediyorlar. Çünkü genellikle, gelişmesi arzu edilen sahillere yuva yapıyorlar. Üzerine binalar yapılmayan plajlar ise iklim değişikliğinden etkileniyor.

Kara kaplumbağaları (ve karada daha fazla zaman geçiren su kaplumbağaları) da yaşam alanı kaybı yaşıyorlar. Sahilde çok zaman geçirdikleri için, yolları arka bahçelerinden geçen arabaların altında kalma riski de taşıyorlar- her zaman kaza sonucu da değil. Araştırmalara göre, sürücülerin yüzde 6’sı, asıl soğuk kanlıların sürüngenler olmadığını kanıtlarcasına, bilerek kaplumbağaları ezmeye çalışıyorlar.

Su ve kara kaplumbağaları muhteşemler, korumamızı hak ediyorlar, bu yüzden göz zevkiniz için, Testudine grubuna ait en karizmatik elemanlardan oluşan bir galeri düzenledik.

K. Kristina Drake, USGS

Yukarıda görülen, bir çöl kaplumbağası (Gopherus agassizii), Batı Ekolojik Araştırma Merkezi’nde yumurtadan çıkıyor. The United States Geological Survey, USGS (ABD Jeolojik Araştırmalar), çöl kaplumbağalarının hayat hikayesi ve ekolojisini inceliyor, sadece Mojave Çölü’nde bulunuyorlar ve federal olarak tehlikedeki tür olarak belirlenmişler. Genç kaplumbağalar, insanların yoğun olduğu bölgelerde artış gösteren, özellikle köpekler ya da kuzgunlar gibi avcılara karşı çok savunmasızlar. Yetişkin kaplumbağalar, araba kazalarında , yedikleri çöplerden ya da yangınlardan dolayı ölebiliyorlar. Şehirleşme ve endüstriyel gelişme neticesinde, yaşam alanlarını kaybediyorlar. Potansiyel yaşam süreleri olan 100 yıl bu yüzden kısalıyor.

Texas’ta Kemp’s ridley deniz kaplumbağası 
Tehlikedeki bir tür deniz kaplumbağası Nikaragua’daki La Flor Wildlife Refuge’de sahil boyunca yolunu bulmaya çalışıyor. ABD Orman Hizmetleri.
Texas’ta yumurta yapan bir deniz kaplumbağası ABD Çevre Koruma Ajansı.
Yeşil deniz kaplumbağası, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi

David Burdick, National Oceanic and Atmospheric Administration

Yüzündeki işaretler görülen bir deniz kaplumbağası.

Adam Li, NOAA/NMFS/SWFSC.

St.Thomas, USVI’de yetişkin hawksbill deniz kaplumbağası, NOAA.
Sahilde plaj çimi yiyen ve bunu yaparken oldukça sevimli görünen bir deniz kaplumbağası.
Deniz kaplumbağası.
Adi deniz kaplumbağası
Çok nadir Mojave Nehri batılı havuz kaplumbağası, ABD Jeolojik Hizmetler (USGS).
Agassiz’in çöl kaplumbağası, Mojave Çölü yerlisi
Sahilde adi deniz kaplumbağası yavruları, Core Banks, North Carolina, USGS.

Dawn Childs, USGS

Tepede üşüyen bir su kaplumbağası, USGS.
5 cm boyunda bir çöl kaplumbağası yavrusu, dudak nemlendiricisi tüpünden bile daha ufak, Ulusal Park Hizmetleri

Cassie Waters, National Park Service

Shenandoah Ulusal Parkı’nda doğulu bir kutu kaplumbağası, Ulusal Park Hizmetleri.
Everglades Ulusal Parkı’nda bir deniz kaplumbağası, Ulusal Park Hizmetleri.
Red Cliffs Ulusal Koruma Alanı’nda genç bir çöl kaplumbağası, Kara Yönetim Bürosu.

John Kellam, Bureau of Land Management

Gopher kara kaplumbağası, ABD Tarım Departmanı.
Son olarak, Caretta caretta, adi deniz kaplumbağası bebekleri, biliyoruz ki onlara ihtiyacımız var, Kara Yönetim Bürosu.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here