Dünyanın 3 Boyutlu Yazdırılan İlk Somonu Raflardaki Yerini Alıyor

0
Fotoğraf: Revo Foods

Bitki tabanlı et alternatiflerinin ekonomik ve çevresel yönden uygulanabilirliği halen tartışılsa da, uzmanlar deniz ürünleri endüstrisinin mevcut haliyle savunulamaz olduğu konusunda büyük ölçüde hemfikir. Aşırı avcılık, aralarında plastik kirliliği ile denizlerde toplu bir biyoçeşitlilik çöküşünün de içinde bulunduğu sayısız ekolojik sorun meydana getiriyor. Araştırmacılar deniz ürünleri alternatifleriyle yıllardır deneyler yapıyordu ancak bir firma, ürününü nihayet piyasaya sunmaya hazır hale geldi. Bu durum, endüstride önemli bir anı temsil ediyor.

Avusturya merkezli gıda teknolojisi firması Revo Foods, geçtiğimiz hafta 3 boyutlu yazılmış gıdalar için bir ilki gerçekleştirerek “somondan ilham alan”, 3B yazılmış vegan balık filetosunun Avrupa’daki market raflarına doğru yola çıktığını duyurdu. Şirketin 12 Eylül’deki basın bültenine göre “Fileto”nun pisaya çıkışı, 3 boyutlu yazdırılan tüketim ürünlerinin endüstriyel hacimlere çıkarılmaya hazır olmasıyla beraber sürdürülebilir gıda alanında büyük bir dönüm noktasını temsil ediyor.

Şirket açıklamasında şöyle yazıyor: “Mercan kayalıklarında yaşanan çarpıcı kayıplara ve balıklara karışan toksin ile mikroplastik seviyelerinin artışına rağmen, tüketicilerin deniz ürünlerine yönelik talebi geride bıraktığımız onlarca yılda çelişkili bir seyir izleyerek hızla arttı. Tüketicilere aşırı avcılığa katkı yapmayan sürdürülebilir alternatifler sağlama bakımından umut veren çözümlerden biri de vegan deniz ürünleri. Bu ürünlerin başarısında, tüketicilere cazip gelen otantik bir tadın oluşturulması kilit önem taşıyor.”

Fileto, besin yönünden zengin ipliksi mantardan yapılan mikoproteine dayanıyor ve doğal şekilde et benzeri bir doku sunuyor. Revo’nun Fileto’sunda bezelye proteinleri, bitki yağları ve alg özütleri gibi 12 içerik daha bulunuyor. Yüksek proteini ve Omega-3 içerikleriyle bir Revo Fileto’su yemek, sıradan somon yemeye hâlâ çok benziyor; üstelik standart endüstriyel problemlerin hiçbiri olmadan. Ayrıca bitki tabanlı içerikleri sayesinde Fileto, üç haftalık bir raf ömrü de sergiliyor. Sıradan somon ürünlerine göre oldukça uzun bir süre bu.

Revo Foods CEO’su Robin Simsa, “Endüstriyel ölçekli 3B gıda yazımında ulaştığımız bu mihenk taşıyla beraber, gıdaların tamamen tüketicilerin ihtiyaçlarına göre üretildiği bir dönem olan yaratıcı bir gıda devrimine giriş yapıyoruz” diyor geçtiğimiz haftaki duyuruda.

Revo’nun ürünleri şu an için sadece Avrupa pazarında bulunsa da, şirket ürünlerini “küresel çapta” dağıtmak için aktif şekilde çalıştığını söylüyor. PopSci’ye konuşan Simsa, şirketinin 2025 civarında ABD pazarına girmesini umduğunu söylüyor. O zamana kadar geri kalanlarımız Revo Salmon dans salonu şarkısıyla yetinmek zorunda kalacak. Evet, bu gerçek bir şey.

 

Yazar: Andrew Paul/Popular Science. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz