Dünya’nın En Büyük Yanardağı Hawaii’de

0
2096

Hawaii’deki Honolulu şehrinin kuzeybatısından baş gösteren iki kıraç zirve, denize doğru 952 kilometre uzanıyor. En yüksek noktalarında deniz seviyesinin yaklaşık 52 metre üstünde duran bu küçük dorukların altında, antik magmanın oluşturduğu devasa bir dağ gizleniyor. Bu iki mütevazı çıkıntının ise, aslında Pūhāhonu’nun; yani dünya üzerindeki en büyük yanardağın uç kısımları olduğu ortaya çıkıyor.

Hawaii dilinde “nefes almak için yükselen kaplumbağa” anlamına gelen Pūhāhonu, Hawaii Adaları’ndan Rusya’nın doğu kenarına dek uzanan ve deniz altında bulunan uzun bir dağ ile yanardağ zincirinin parçasını oluşturuyor. Bu zincirdeki 120 civarı yanardağın çoğu uzun süredir cansız ve dalgaların altına gömülmüş durumda. Fakat Hawaii Adaları’nı meydana getiren ve nispeten genç olan zirveler, halen kara üzerinde yükseliyor (ara sıra da patlıyorlar).

Hawaii Adası’ndan çıkıntı yapan hafif eğimli dev Mauna Loa, uzun süredir dünyanın en büyük yanardağı unvanını taşıyordu. Denizdeki tabanından zirveye kadar ada boyunca binlerce metreyi kapsayan Mauna Loa, 9.170 metreden fazla yukarı çıkıyor ve hacmi 80.000 km küpün ötesine ulaşıyor. Devasa olduğuna şüphe yok; ancak araştırmacılar Pūhāhonu’nun, okyanus yüzeyi altındaki on binlerce kilometre küplük volkanik kaya sayesinde Mauna Loa’yı geride bıraktığını iddia ediyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here