Dünyanın En Eski Tapınağı Göbeklitepe, Büyük Bir Geometrik Plana Göre İnşa Edilmiş

0
Gil Haklay/AFTAU

Göbeklitepe’nin inşası, “avcı toplayıcı yaşam tarzından uzaklaşmayı” temsil ediyordu.

Yeni bulgulara göre avcı toplayıcılar, Dünyanın bilinen en eski tapınağını belli bir geometrik plana göre inşa etmiş olabilir.

Göbeklitepe olarak bilinen ve cilâlı taş devrine ait olan bu bölge, Türkiye’nin güneydoğusunda kalkerden bir dağ sırtının tepesinde yer alıyor. Bölgede bulunan ve üzerine gizemli hayvan çizimlerinin, soyut sembollerin ve insan ellerinin oyulduğu T biçimindeki sütunlar, dev çemberler ve oval şekiller halinde hazırlanmış. Her bir yapı, içeri doğru bakan daha küçük sütunlarla çevrili iki merkezi sütundan meydana geliyor.

Göbeklitepe, yaklaşık 11.000 ila 12.000 yıl önce inşa edilmiş; tarımın ya da hayvanların evcilleştirilmesinin ortaya çıkmasından yüzlerce yıl önce. Bu yüzden bu devasa girişimin, avcı toplayıcıların işi olduğu düşünülüyor.

Yeni çalışmada, merkeze en yakın iki sütunun, dairesel yapıların orta noktasıyla tamamen aynı hizada olduğu keşfedilmiş. Dahası; bu yapılardan üçünün merkez noktalarını bağlayan hayali bir çizgi çizildiğinde; neredeyse mükemmel derecede eşkenar bir üçgen oluştuğu ortaya çıkmış. Bu durum, üç yapının önceden planlandığını ve “geometrik bir tasarıma” göre inşa edildiğini akla getiriyor. Arkeologlar, avcı toplayıcıların bu kireçtaşı kayaları yakınlarda bulunan bir taş ocağından çıkarıp taşıdıklarına inanıyor.

Gil Haklay/AFTAU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz