Ana Sayfa HAYVANLAR Dünyanın En Küçük Kedilerinden Biri, Kuş Gibi Ses Çıkarıyor

Dünyanın En Küçük Kedilerinden Biri, Kuş Gibi Ses Çıkarıyor

0
842

Batı Yarımküre’nin en küçük vahşi kedisi, bir ev kedisinin boyutu kadar. Küçük ve yuvarlak kulakları, bir çitanın yavrusunu andıran yüzü ve gür, çizgili bir kuyruğu var. Ayrıca, cıvıldayan bir kuş gibi ses çıkarıyor. Yeni yapılan bir ses kaydında ise mırıldanmasını duyabilirsiniz. Bu sevimli seslerin ilk defa yayınlandığı düşünülüyor.

Güiña (Leopardus guigna) veya Şili orman kedisi olarak bilinen ve büyük bir bardak boyutunda olan bu kedi, güney ve orta Şili’nin ılıman ormanlarında ve Arjantin’in batısında yaşıyor. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde National Geographic Fotoğraf Gemisi projesinde fotoğrafı çekilen 10.000’nci tür oldu. Fotoğrafçı Joel Sartore tarafından oluşturulan bu veritabanı, küresel biyoçeşitliliğin tanıtıldığı hayvan portlerinden meydana geliyor.

Sartore’un on yıldan uzun süredir çektiği binlerce hayvan portresi, hayvanlar alemindeki büyük tür çeşitliliğinin güzelliğine dikkat çekiyor. Zarif güiñanın fotoğrafları da bu konuda istisna değil. National Geographic temsilcilerinin açıklamasına göre, fotojenik kediyle gerçekleştirilen fotoğraf seansında bu küçük kedinin sesi ilk kez kaydedilmiş.

Joel Sartore/National Geographic Photo Ark

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here