Dünyanın En Yaşlı Katil Balinası Granny Muhtemelen Öldü!

0
Granny sürüsünü ayakta tutan güçlü bir liderdi. 2010 yılında o, hala korkulan bir hanımefendiydi.

2016 yılında birçok önemli insanı kaybettik. Aynı zamanda çok önemli bir katil balinayı da kaybetmiş olabiliriz. Neredeyse 100 yaşını geçik Granny adlı katil balina şu an kayıp ve öldüğü düşünülüyor.

Granny, Washington’un kuzeybatı kıyısı Puget Sound’ta yaşayan küçük bir katil balina sürüsünün lideriydi. Araştırmacılar tarafından 1976 yılında tespit edildi ve onun resmi adı “J2”ydi. Granny çalışmalar başlamadan önce doğmuştu- çalışmalar başladığında yaklaşık 10 yaşındaydı- güvenli bir şekilde yaşlanan balinalardan biriydi.

Bu tahmin, onun ailesi üstünde yapılan incelemelere dayanıyor. 1987 yılında yapılan çalışmada çocuklarının yaşlarına bakılarak 1911 yılında doğduğunu belirlendi (10 yıl fazla veya az olabilir). Vahşi doğada bir katil balinanın 100 yaşını devirdiği duyulmamış bir şey olsa da, birçok dişi katil balina yaklaşık 50 yaşında ölür. Esaret altındayken bu oran genellikle yarı yarıya düşer. Fakat görünen o ki Granny tüm çocuklarından daha fazla yaşamış, torunları ve torunlarının torunlarıyla Pasifik boyunca yüzmeye devam ediyor.

Granny, geçen birkaç 10 yılda 100 defadan fazla görüldü ve son yıllarda her zaman sürüsüne liderlik yaptığı görüldü. Katil balinalar anaerkil bir kültürde yaşarlar. Balinalar olgunlaşırken ve ürerken bile annelerinin yanında kalırlar. Bu aile grupları birkaç annenin işbirliği ile sürüyü bir ara toplar ancak sürünün en yaşlı annesi neredeyse her zaman liderdir.

İnsanlardan farklı olarak çoğu hayvan üreme dönemleri bittikten sonra fazla uzun yaşamazlar. Sonuç olarak, evrimsel bakış açısına göre hayatın amacı bebek yapmak ve onların da bebek yapabilmesi için onları kendi kendilerine yetebilme seviyesine ulaştırmaktır. Granny muhtemelen yarım yüzyıl içerisinde bir buzağı geçirmedi ama çalışmalar, menopozdaki katil balinaların torunlarının ve onların torunlarının hayatta kalmasını sağlamak için bilgilerini ve boş zamanlarını kullandıklarını gösteriyor.

Balina Araştırma Merkezinden Ken Balcomb  yayımladığı bir blog yazısında şöyle yazdı: “Yıllarca sürüsünü koruduktan sonra, Granny ortadan kaybolmuş gibi görünüyor.” Ken, onu en son Ekim ayında aile grubunun başında gördü fakat o zamandan sonra bir daha onu görmedi. Granny’nin inanılmaz uzun ömrünün sona erdiğini varsaymalıyız, çünkü sürünün geri kalanı liderleri eksikliğinde bile her zamanki yoluna devam ediyordu.

J sürüsü, nesli tükenmekte olan katil balinaların klanını oluşturan 3 sürüden biri. Şu an güney civarında bilinen 78 tane birey var. Bunlardan sadece 24 tanesi, Granny’nin mirasını J sürüsünde sürdürecek ve araştırmacılar somon balığı sayısının günden güne azalmasının sürünün geri kalanı için felakete yol açacağından endişeleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz