Dünya’nın Zirvesi Everest Bile Mikropilastiklerden Kaçamıyor

0
691
Yuriy Rzhemovskiy/Unsplash

Kendi ürettiğimiz mikroplastikler, gezegenimizin en uzak ve dağlık bölgelerindeki yağmurlarda, topraklarda ve karlarda ortaya çıkıyor.

Önce Fransız Pireneleri’nde bulunmuşlar. Ardından Kuzey Amerika’daki Rocky Dağları’nda. Şimdiyse Nepal’in Sagarmatha Milli Parkı’nda; Dünya’nın en yüksek zirvesi Everest Dağı’na ev sahipliği yapan yerde…

Plymouth Üniversitesi’nde çalışan ‘plastik dedektifi’ Imogen Napper, “Sonuçlar karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum fakat mikroplastikleri analiz ettiğim her bir kar örneğinde bulmak, beni gerçekten şaşırttı” diyor.

“Everest Dağı, benim her zaman uzak ve el değmemiş olarak düşündüğüm bir yer. En büyük dağın neredeyse zirvesini kirletiyor olduğumuzu bilmek gerçekten şaşırtıcı.”

Mikroplastiklerin hem karada, hem de suda ne kadar uzak ve geniş alanlara yayıldığı göz önüne alındığında; keşif çok da şaşırtıcı değil fakat yine de sarsıcı.

Dünya’nın okyanuslarındaki plastik kirliliğine çok dikkat edildiyse de; geçtiğimiz zamanlarda yapılan tahminlerde, karada ve tatlı su kaynaklarında neredeyse aynı ölçüde sentetik mikrofiber biriktiği bulunmuş. Bunun önemli bir sebebi de bizim giysilerimiz.

Everest’e en yakın büyük şehir olan Kathmandu 160 kilometre uzakta bulunsa bile, dağ mikroplastiklerden kurtulamıyor. Bölgedeki karlar ve akar sularda yapılan yeni bir analiz, şimdiye kadar kaydedilen en yüksek irtifalı mikroplastikleri ortaya çıkarıyor.

Laboratuvarda gerçekleştirilen incelemeler sonucunda, 2019’da yapılan bir sefer sırasında toplanan tüm kar örneklerinde önemli yoğunlukta mikroplastik olduğu bulunmuş; hatta dağ yamacındaki akıntılardan alınan diğer örneklerden daha fazla… Bunun sebebi, muhtemelen bu suların daha hızlı hareket etmesi ve sık sık erime sularıyla seyreltiliyor olması.

Everest Kamp Üssü bile kirlenmiş durumda. Tırmanıcıların büyük çoğunluğu, bazen bir ay ve daha fazla süre olmak üzere burada zaman geçiriyor. Çöplerine dikkat edenler bile bu soruna muhtemelen bilmeden katkıda bulunuyor.

Çalışma için toplanan ufak plastik parçaları 5 milimetreden ufakmış ve çoğunlukla polyester ile akrilik liflerin yanısıra bir takım naylonlardan meydana geliyorlarmış.

Carly Cassella/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here