Dünya’ya En Yakın Ötegezegen Yaşam Barındırıyor Olabilir

0
2405
NASA

Son teknoloji gökbilim cihazları kullanan uluslararası bir araştırma takımı, güneş sistemimize en yakın yıldızın (Proxima Centauri) yörüngesinde dönen Dünya benzeri bir gezegenin (Proxima b) var olduğunu onayladı.

Astronomy & Astrophysics bülteninde yayınlanan araştırma hakkındaki makalenin baş yazarı Alejandro Suarez Mascareno, bir açıklamasında şöyle söylüyor: “Proxima b’nin varlığını onaylamak önemli bir görevdi. Kendisi, güneş civarında bilinen en ilginç gezegenlerden biri.”

Proxima b’nin, Dünya’nın 1.17 katı kütleye ve önceki tahminden 1.3 kat daha ufak olduğu bulunmuş. Yıldızının etrafındaki dönüşünü sadece 11.2 günde tamamlıyormuş. Keşfi mümkün kılan teknolojinin altyapısını hazırlayan Nobel ödüllü Michel Mayor, uzak bir gezegenin kütlesini böylesine kesin şekilde belirlemenin “hiç duyulmamış bir şey” olduğunu söylüyor. Gezegen ilk olarak 2016 yılında keşfedilmiş olsa da, ESPRESSO adlı tayfölçer ile üç kat daha kesin ölçümler alınmış. Gezegenin yıldızından aldığı enerji miktarı, Dünya’nın Güneş’ten aldığı enerjiye yakın. Fakat gelen X-ışını miktarı 400 kat daha fazla. Gezegen, günümüz teknolojisiyle gidilemeyecek kadar uzak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here