Dünyayı Yorumlamayı Sağlayan Beyin Bölgesi

0
177
Dilin kavranması söz konusu olduğunda, beynin sol yarımküresindeki ön IPL faaliyete geçiyor (yeşil). Dikkat için, beynin sağ tarafındaki ön IPL çalışıyor (pembe). Diğer taraftan sosyal beceriler gerektiğinde, IPL'nin beynin her iki yarımküresinde bulunan arka bölümleri eş zamanlı şekilde harekete geçiyor (turuncu, mor).

Beynin farklı bölgeleri, genelde çok özel işlevler üstleniyor. Örneğin hareketlerimizi veya gördüğümüz ya da duyduğumuz şeyleri işliyorlar (doğrudan fiziksel bilgiler gibi). Fakat beynin bazı bölgeleri, daha gelişmiş zihinsel işlerle uğraşırken devreye giriyor. Halihazırda işlenmiş ve bu sebeple soyut bir seviyede bulunan bilgileri işliyorlar.

Alt yanal lobun (IPL), insan beynindeki bu bölgelerden biri olduğu biliniyor. Bununla beraber, bu bölgenin o kadar farklı fonksiyonları nasıl işleyebildiği belli değil. Şimdiyse Max Planck Enstitüsü İnsan Algı ve Beyin Bilimleri Bölümü ile McGill Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları, yürüttükleri büyük bir çalışmada bu sorunun cevaplanmasına yardımcı oluyorlar. Araştırmacıların bulgularına göre IPL’nin farklı bölgeleri, farklı bilişsel işlevlerde özelleşmiş (dikkat, dil, sosyal algı gibi; ki sosyal algı, farklı açılardan bakma kabiliyetini yansıtıyor). Bu bölgeler ayrıca, diğer pek çok beyin bölgesiyle işleve özgü şekilde beraber çalışıyor. Dilin kavranması söz konusu olduğunda, beynin sol yarımküresindeki ön IPL faaliyete geçiyor. Dikkat için, beynin sağ tarafındaki ön IPL çalışıyor. Diğer taraftan sosyal beceriler gerektiğinde, IPL’nin beynin her iki yarımküresinde bulunan arka bölümleri eş zamanlı şekilde harekete geçiyor. eLife bülteninde yayımlanan çalışmanın birinci yazarı Ole Numssen, “Sosyal algı, en karmaşık yorumlamayı gerektiriyor” diye açıklıyor. “Bu yüzden burada, beynin her iki kısmındaki IPL beraber çalışıyor.”

Max Planck Enstitüsü İnsan Algı ve Beyin Bilimleri Bölümü. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here