Düşük Sodyumlu Tuz İnmeyi Önlüyor

0
19
Fotoğraf: jakob5200/Unsplash

İki gün önce Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin 2021 Konferansı’nda sunulan ve New England Journal of Medicine bülteninde yayımlanan bir araştırmaya göre tuzun düşük sodyumlu alternatif ile değiştirilmesi, yüksek tansiyonlu kişilerde veya daha önce inme geçiren kişilerde inme tehlikesini azaltıyor.

Hem sodyum tüketiminin artması hem de düşük potasyum tüketimi, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalığı ile erken ölüm tehlikesinin artışıyla ilişkilendiriliyor. Sofra tuzundaki sodyum klorür kısmını potasyom klorür ile değiştiren tuz ikamelerinin tansiyonu düşürdüğü gösterilmiş. Fakat kalp hastalığı, inme ve ölüm üzerindeki etkileri şimdiye kadar belli değilmiş. Buna ek olarak, kronik böbrek hastalığı taşıyan insanlarda kalp ritim bozuklukları ve ani ölüme yol açan hiperkalemiye sebep olması konusunda da endişeler olmuş.

Tuz İkamesi ve İnme Çalışması’nda (SSaSS), azaltılmış sodyum içeren tuz ikamesinin sofra tuzuna göre inme, kalp damar olayları, ölüm ve klinik hiperkalemi üzerindeki etkileri karşılaştırılmış. SSaSS, katılımcıların Nisan 2014 ile Ocak 2015 tarihleri arasında alındığı açık ve rastgellenmiş kümeli bir deney. Katılımcılar ise ya daha önce inme geçiren, ya da 60 üzerinde olan ve tansiyonları yeterli derecede kontrol edilmeyen yetişkinlermiş. Deney, Çin’in beş şehrindeki kırsal bölgelerde bulunan 600 köyde yürütülmüş.

Avrupa Kardiyoloji Derneği. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here