Düz Suratlı Köpekler, Sağlık Sorunlarına Rağmen Revaçta

0
Ryan Antooa/Unsplash

Dün açık erişimli PLOS ONE bülteninde yayımlanan bir çalışmaya göre buldog, Fransız buldogu ve pug sahiplerinin gelecekte yine aynı cins köpek sahiplenmek istemeleri ve bu cinsleri diğer insanlara önermeleri çok muhtemel. Bu brakisefal (düz suratlı) köpeklere yönelik cins sadakatinin gelişimi, önemli sağlık tehlikelerine karşın bu köpeklerin üretiminin ve popülerliğinin devam etmesine yol açabilir.

Brakisefal köpeklerin popülaritesi, geçtiğimiz on yılda dünya çapında önemli miktarda arttı. Fakat bu cinsler, çok sayıdaki ciddi bozukluğa kuvvetli derecede yatkın. Bunlar arasında solunum hastalığı, göz hastalığı, belkemiği hastalığı, ısı çarpması ve zatürre de bulunuyor. Üstelik bu köpeklerin ömrü, daha uzun burunları olan diğer köpeklerle kıyaslandığında ortalama dört yıl daha düşük. Bazı veterinerlere göre buldoglar, Fransız buldogları ve puglar, üremeye devam edemeyecek kadar sorunluyken; kronik hastalıkları bulunan evcil hayvan sahipleri ise daha fazla psikolojik sıkıntı yaşadıklarını ve hayat kalitelerinin düştüğünü söylüyor. Cins seçimini etkileyen unsurların anlaşılması ve sağlık açısından ciddi tehlikelere yatkınlık gösteren cinslerin gelecekte çoğaltılmasından kaçınılması önem taşıyor. Bu amaçla araştırmacılar, İngiltere’deki köpek sahiplerinin en popüler brakisefalik cinsleri yeniden alma veya önerme isteklerinin incelendiği ilk büyük çaplı çalışmayı yürütmüşler.

Araştırmaya katılan 2168 köpek sahibinden %93’ü, gelecekte mevcut cinsi yeniden seçeceğini ve üçte ikisi de mevcut cinsi, ilk defa köpek alacak birine önereceğini söylemiş.

PLOS. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz