El Yazısı, Yabancı Harf Öğrenmede Klavyeyi ve Video İzlemeyi Geride Bırakıyor

0
Fotoğraf: Green Chameleon/Unsplash

El ile yazmak, bilgisayarların sunduğu kolaylık sebebiyle gitgide gözden düşse de; yapılan yeni bir araştırma, kalem ve kağıtları hemen atmamamız gerektiğini gösteriyor: El yazısı, insanların belli becerileri şaşırtıcı derecede daha hızlı ve önemli ölçüde daha iyi öğrenmesini sağlıyor. Aynı şeyleri klavye ile yazarak veya video izleyerek öğrenmek ise bu kadar verimli olmuyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde bilişsel bilim profesörü olan eş yazar Brenda Rapp şöyle aktarıyor: “Ebeveynler ve eğitimcilerin sorması gereken soru, çocukların niçin el yazısı yazarak zaman geçirmesi gerektiğidir. Hiç kuşkusuz pratik yaptığınızda, el yazınız daha iyi olur. Fakat el ile yazan fazla insan olmadığından, kimin umrunda diyebilirsiniz. Sorulması gereken esas soru; el yazısının okuma, heceleme ve anlamayla ilişkili başka faydalarının olup olmadığı. Biz ise bu faydaların kesinlikle mevcut olduğunu bulduk.”

Çalışma Psychological Science bülteninde yayımlandı.

42 kişiyle yürütülen araştırmada Arapça alfabesi öğrenen denekler; el ile yazanlar, klavye ile yazanlar ve video izleyenler olmak üzere üç gruba ayrılmış. Altı kadar fazla oturumun ardından yapılan testlerde, deneklerin tamamı harfleri tanımış ve az sayıda hata yapılmış. Fakat elle yazma grubu, bu yeterlilik seviyesine diğer gruplardan daha hızlı ulaşmış. Hatta grupta yer alan birkaç kişi, harfleri sadece iki oturumda öğrenmiş.

Johns Hopkins Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz