Elektrik Akımıyla Yumuşak Şekilde Renk Değiştiren Cam

0
Fotoğraf: Pixabay

Bilim insanları, elektrik akımı verildiği zaman geniş bir renk tayfında yumuşak geçişler yapan ve yüksek bir beyaz ışık zıtlık oranı sergileyen şeffaf bir cam geliştirmiş. Çin’deki Jilin Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların geliştirdiği teknoloji, metal iyonları ile ligandlar arasındaki etkileşimlerden faydalanarak mevcut elektrokromik cihazlardaki kısıtlamaların üstesinden geliyor ve gelecekte yürütülecek çok sayıda uygulamaya kapı aralıyor. Çalışma dün Chem bülteninde yayımlandı.

Çalışmanın eş yazarı ve Jilin Üniversitesi’nde yardımcı kimya profesörü olan Yu-Mo Zhang, şöyle söylüyor: “Bu yayıcı olmayan şeffaf ekranın ardındaki yöntemin, parlak ışıklı çalışma şartlarında saydam, göz dostu ve iyi okunabilen ekranların geliştirilmesini hızlandırabileceğine inanıyoruz. Yayıcı olmayan şeffaf ekranlar, yakın gelecekte kaçınılmaz bir görüntü teknolojisi olarak her yerde karşımıza çıkacak ve fiziksel cihazların yazılım yoluyla birbirine bağlandığı Nesnelerin İnterneti cihazlarının vazgeçilmez bir parçası haline gelecek.”

Elektrokromik ekranlar, bir gerilim uygulandığı zaman ışık özelliklerinin sürekli ve ters çevrilebilir şekilde değiştirilebildiği bir platform sunuyor. Bu cihazların pencerelerde, enerji tasarruflu elektronik fiyat etiketlerinde, göze çarpan reklam panolarında, dikiz aynalarında, artırılmış sanal gerçeklikte ve hatta yapay irislerde kullanılabileceği düşünülüyor. Fakat mevcut modeller, bazı kısıtlamaları da beraberinde getiriyor çünkü özellikle beyaz ışıkta düşük zıtlık oranları sergilemeye, zayıf istikrar ve sınırlı renk çeşitleri sunmaya eğilim gösteriyorlar. Tüm bunlar, elektrokromik ekranların teknolojik potansiyellerine ulaşmasını engelliyor. Araştırmacılar ise yeni çalışmalarında bu kısıtlamaların üstesinden gelmiş.

Cell Basın. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz