Elektrik Balıkları ve İnsanlar, Önemli Noktaları Aktarmadan Önce Duraksıyor

0
Afrika elektrik balığı. Fotoğraf: Tşunehiko Kohaşi

Dil ustası ve aynı zamanda tanınmış bir eğitmen olan Amerikalı yazar ve mizahçı Mark Twain, bir keresinde “Doğru kelime etkili olabilir fakat hiçbir kelime, doğru zamanlanmış bir duraksama kadar etkili değildir” demiş.

Elektrikli balıklar ve günümüzün TED konuşmacıları da Twain’in izinden gidiyor ve özellikle anlamlı bir şey paylaşmadan önce duraksıyorlar. St. Louis – Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre duraksamalar, duyu sistemlerini de yeni ve önemli bilgiler almak için hazır hale getiriyor.

Dün Current Biology bülteninde yayımlanan çalışmanın eş yazarı ve Fen & Sanat Fakültesi’nde biyoloji profesörü olan Bruce Carlson, “Bir duraksamanın hemen sonrasında, dinleyicilerde kelimelere karşı artan bir tepki; veya bu vakada, elektriksel sinyaller meydana geliyor” diyor. “Balıklar etkili şekilde iletişim kurmak için esasında bizimle aynı şeyi yapıyor.”

Araştırmacılar, insan dili ile balıklardaki elektrik iletişimi arasında ilginç paralellikler keşfetmenin ötesinde; duraksamaların, ortabeyindeki nöronların uyarımdan geri dönmesini sağladığı bir mekanizmayı da ortaya çıkarıyor.

Mormyridae şeklinde adlandırılan elektrikli balıklar, avlarının yerini belirlemek ve birbirleriyle iletişim kurmak için zayıf elektrik deşarjları veya darbeleri kullanıyor.

Talia Ogliore/St. Louis – Washington Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz