Elon Musk, İnsan Beynini Yapay Zeka ile Birleştirmek İstiyor

2

Bu şey gerçekten oluyor.

İlk olarak The Wall Street Journal‘den Rolfe Winkler‘ın geçen ay bildirdiği üzere, Elon Musk insan beyinleri ile bilgisayarları birbirine bağlamaya tahsis edilmiş yeni bir şirketi çoktan açmış.

İç kaynakların The WSJ‘ye söylediğine göre, Neuralink isimli şirket, insanların fiziksel bir arayüz olmadan makineler ile doğrudan iletişim kurmasına olanak sağlayacak olan “nöral bağ” teknolojisi geliştiriyor.

WSJ raporuna göre nöral bağ, beyne elektrotlar nakledip insanların düşüncelerini bir bilgisayara yüklemelerini veya bilgisayardan indirmelerini sağlamayı kapsıyor. Ürün, insanların daha yüksek algı işlevlerine ulaşmalarına olanak sağlayabilir.

Tesla temsilcileri ve Elon Musk, yorum talebine hemen geri dönüş yapmadılar.

Musk, ‘nöral bağ’ teknolojisine olan ilgisini daha önce ifade etmişti. Musk ilk olarak Vox Medya’nın Kod Konferansı 2016’sında muhtemel ürünü tarif ederek, bunun insanların makineler ile “simbiyoz” gerçekleştirmesine olanak sağlayacağını söylemişti.

Nöral bağın, insanların yapay zekanın “ev kedileri” haline gelmesini önleyebileceğini söylemişti.

Musk, Vox Kod Konferansı’nda şöyle konuştu: “Bir ev kedisi olma fikrini sevmiyorum, fakat bunun çözümü nedir? Bence en iyi çözümlerden birisi, bir yapay zeka katmanı eklemek gibi görünüyor,”

“İyi şekilde ve simbiyotik olarak çalışabilecek üçüncü bir dijital katman.”

Musk, Ocak ayında Twitter‘da nöral bağ fikri hakkında bir bildiri yapmak için hazırlandığını söylemişti.

Fakat The WSJ‘nin bildirdiğine göre Neuralink’in ilk ürünleri, epilepsi veya majör depresyon gibi bozuklukları tedavi etmek üzere implantları kullanmayı kapsayabilir.

The WSJ‘ye göre Musk, geçen Temmuz ayında Kaliforniya’daki bir tıbbi araştırma şirketi olarak patenti alınan Neuralink’i kurarken “etkin bir rol” üstlenmiş.

Musk, söylenenlere göre Neuralink’e çoğunlukla kendisinin para sağlamasından söz etmiş.

The WSJ raporuna göre Neuralink ayrıca, Peter Thiel tarafından kurulan bir risk sermayesi şirketi olan Founders Fund’dan muhtemel bir yatırım araştırıyormuş. Musk, Thiel ile birlikte PayPal’ı kurmuştu.

 

 

 

Business Insider

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz