Elon Musk ve Peter Thiel Gibi İsimler Tarafından Kurulan OpenAI Nedir?

0
Tesla Motors Inc. CEO Elon Musk delivers a conference at the Paris Pantheon Sorbonne University as part of the COP21, United Nations Climate Change Conference, in Paris, Wednesday, Dec. 2, 2015. (AP Photo/Francois Mori)

Geçtiğimiz yıllarda yapay zeka dünyası, devasa işlemci altyapısına sahip internet devleri Google ve Facebook veya MIT ve Stanford gibi araştırma üniversiteleri tarafından domine edildi.

Artık bu alanda yeni bir oyuncu var: OpenAI. Kâr amacı gütmeyen kuruluş sektörün ağır toplarının desteğini arkasına almış durumda: Elon Musk (SpaceX ve Tesla), Y Combinator’dan Sam Altman, yatırımcı Peter Thiel (PayPal’da Musk ile birlikte çalışmıştı). İddiaları ise Thiel ve Amazon Web Services gibi birçok kanaldan milyonlarca dolarlık bir sermaye topladıkları.

Peki projenin amacı nedir? Projenin amacı basitçe yapay zeka alanını daha az dar hâle getirmek. Şu anda makineler ya insanları tanımakta iyiler ya da soruları cevaplamakta ancak her ikisinde birden iyi değiller. Bu yapay zeka çalışmasındaki amaç ise zekayı “genelleştirmek” yani birçok işi aynı anda yapabilecek bir algoritma geliştirmek.

Bu hedefe ulaşmak içinse OpenAI’nin finansörleri Ilya Sutskever’ı araştırma yöneticisi olarak işe almış durumdalar. Sutskever şu anda Google’da araştırma sorumlusu olarak çalışmakta ve geçmişte Geoff Hinton ve Andrew Ng (sırasıyla Google ve Baidu’da çalıştı) gibi yapay zeka alanında oldukça önemli çalışmaları olan isimlerle çalışmış durumda.

Organizasyon daha önceden de belirttiğimiz üzere kâr amacı gütmeyen bir yapıya sahip ve bu yüzden bütçesinin yalnızca küçük bir kısmını ilerideki yıllarda harcamayı hedefliyor. Organizasyondaki insanlar diğer kuruluşlarla “serbestçe işbirliği yapmak” istiyorlar ve aslında bu fikir oldukça akla yatıyor zira araştırma ekibindeki çoğu kişi Google, Stanford ve New York Üniversitesi gibi prestijli yerlerden gelmekte.

Musk’ın bu organizasyona katılması ise ayrı bir önem taşıyor çünkü kendisi daha önce yapay zekanın nükleer bombalardan daha tehlikeli olabileceğini ifade etmişti. OpenAI, yapay zeka alanındaki gelişmelerin takip edilebileceği verimli bir platform olacak diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz