Empati, Yapılan Kişiye Göre Algılanıyor

0

Empati bugünlerde çok konuşuluyor. Küresel bir salgın ve Birleşik Devletler’deki ayrıştırıcı bir seçim iklimi ortamında, giderek daha yüksek sesle ve ivedi bir şekilde empati çağrısı yapılıyor. COVID-19’a yakalananlar ve işsizlikle mücadele edenler için empati duyulmasını teşvik ediyoruz. Yakın zaman önce aramızdan ayrılan tanınmış kişilerin empatik davranışlarını yâdediyoruz. Hem Demokratlar hem Cumhuriyetçiler, kendi başkan adaylarının empatik davranışlarını vurguluyor ve diğer tarafı bundan yoksun olmakla suçluyor.

Fakat insanların empati göstermesini her zaman istiyor muyuz? Davis California Üniversitesi’nda çalışan araştırmacılara göre her zaman değil. Yeni yayımlanan bir makale, empatinin sıklıkla bir erdem şeklinde resmedilmesine karşın, empati sergileyen insanların her zaman hoşnutlukla karşılanmayabileceğini öne sürüyor.

Çalışmanın baş yazarı Y. Andre Wang, “Empati, arzu edilen kişisel niteliklerde bir nevi her şeyi kapsayan bir özellik haline geldi” diyor. “Fakat insanların empatiye yönelik görüşleri esasında daha karmaşık”

“İnsanların empati gösteren kişilere yönelik düşüncesinin, empati gösterilen kişiye bağlı olduğunu bulduk. İnsanlar, ahlaki yönden sorgulanabilir olan bireylere karşı empati gösteren kişileri her zaman sevmiyor veya onlara her zaman saygı göstermiyor.”

“Empati Yapanların Değerlendirilmesi, Empatinin Hedefine Bağlı” başlığını taşıyan makale, Journal of Personality and Social Psychology bülteninde yayımlandı.

Karen Nikos-Rose/Davis California Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz