En büyük enerji vampiri internet

0

İnternet büyüleyici bir şey. Dünyanın en uzak köşelerini en yoğun şehirlere bağlıyor, dünyanın dört bir yanından insanların çalışmasını, öğrenmesini ve harika köpek yavrusu fotoğraflarına bakıp iç geçirmesini sağlıyor.

Fakat büyük güç beraberinde… büyük de elektrik faturası getiriyor. SciShow’un hazırladığı yeni bir video, internetin her gün tükettiği muazzam miktarda enerjiyi gösteriyor.

Videonun sunucusu Hank Green’in de işaret ettiği gibi, internet hayatımızın bir parçası oldukça kullanılan veri miktarı da artıyor. 1992’de günde 100 gigabyte veri paylaşılırken 2013’te bir saniyede 28.000 gigabyte paylaşılır oldu.

Elbette bunca verinin bir yerden gelmesi gerekiyor ve tüm bu veriler de ağzına kadar sunucu dolu dev veri merkezlerinde saklanıyor. Bu merkezler de enerjiyi adeta yiyip bitiriyor. 2013’te ABD’deki veri merkezleri 91 milyar kw/s enerji harcadılar. Bu da tam 34 adet büyük boy termik santralin üretimine denk.

İnsanlar internete günün her vakti ulaşmak istediği için sunucular gece gündüz demeden çalışıyor ve kullanılmadıklarında bile enerji tüketiyor. Bunun sonucu olarak veri merkezleri tükettikleri enerjinin %90’ını boşa harcıyor.

Veri merkezlerini daha çevre dostu ve tutumlu hale getirmek için yöntemler var. Örneğin sunucuları birleştirmek ya da her şeyi İzlanda’ya taşımak. Tıpkı bilgisayarlar gibi sunucular da aşırı ısınıyor ve serin kalmak için klima gerektiriyor. Sunucuları havanın zaten soğuk olduğu İzlanda gibi yerlere taşımak, sunucuları ideal sıcaklıkta tutmak için gereken veri miktarını azaltabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz